Další tržní šok může přijít od hnutí „Safe Swiss gold“
Dne 30. listopadu se bude ve Švýcarsku konat referendum, zda uzákonit, aby centrální banka držela alespoň 20 % svých rezerv ve zlatě. Na trh zlata by to mohlo mít dalekosáhlý dopad.
Pokud se Švýcarům podaří vydobýt si svou pozici, bude to znamenat změnu pravidel pro světový trh zlata. Hnutí se snaží přimět centrální banku, aby držela 20 % rezerv ve zlatě, zakázat jakékoliv budoucí prodeje kovu a přesunout všechny švýcarské rezervy zpět do země.
Vláda ani centrální banka však nejsou občanskému hnutí nakloněné a staví se do cesty snahám, které by znamenaly ztrojnásobení objemu zlata v rezervách země.
S nápadem přišli politici ze Švýcarské lidové strany v loňském roce a sehnali potřebných 100 000 podpisů, aby mohlo k referendu dojít.
V současnosti drží Švýcarská národní banka (SNB) aktiva v hodnotě kolem půl trilionu dolarů. Analytici z USB odhadují, že úspěch referenda by donutil centrální banku k nákupu 1 500 tun zlata. Jen pro představu, takové množství odpovídá polovině množství ročně vytěženého zlata na celém světě. „Takový nákup by zahanbil i nákupy Číny“, prohlásil analytik Saxo Bank. Čína v roce 2013 nakoupila 1 176,4 tuny zlata. Švýcarsko by ovšem na nákup mělo 5 let. Přidávat zlato do svých rezerv by muselo také po dosažení 20% hranice, aby udrželo hospodářský růst.
Proč se země začala tak náhle zajímat o zlato? Švýcarský frank byl poslední měnou na světě, která měla vazbu na zlato, a to do roku 1999. V období mezi lety 1999 a 2003 prodala alpská země polovinu svých rezerv – většinou za dnes směšné ceny kolem 200 dolarů za unci. V té době prodávala rezervy také Velká Británie, i proto byly ceny relativně nízké.
Švýcarsko vyměnilo zlaté rezervy za rezervy ostatních měn, které jsou ale slabší než frank. Navázání měny na slabší alternativy se pochopitelně řadě občanů nelíbí, neboť jejich hodnota klesá rychleji. V porovnání se zlatem, které od té doby zhodnotilo šestkrát, se takový krok jeví jako velice špatný obchod. Lze argumentovat, že to pomohlo vývozu zboží a služeb a mít výrazně silnější měnu než všichni ostatní není pro malou otevřenou ekonomiku rozhodně žádná výhoda. Nic to ale nemění na faktu, že zlaté rezervy si stoupence najdou, tím spíš, když se do diskuze přidají zapálení opoziční politici.
Charvát, 28.10.2014
Zdroj: Business Standard
Komentáře