Další překážka pro poptávku po zlatě v Indii

V Indii, která spotřebovává nejvíce zlata na světě, našli nový způsob, jak poptávku po zlatě omezit, tvrdí odborníci.
Indický ministr financí Arun Jaitley oznámil v sobotu vytvoření nových cenných papírů navázaných na zlato ve státních fondech. Investiční nástroj by mohl být alternativou k nákupům fyzického zlata. Všechny detaily zatím nejsou známé, ale tyto cenné papíry podobné dluhopisům by měly nést fixní úrok a být směnitelné za peníze podle aktuální ceny zlata.

Analytici z Morgan Stanley se v nové zprávě shodují, že by „zlaté státní dluhopisy potenciálně mohly snížit poptávku domácností po fyzickém zlatě.“ Podle World Gold Council zpomalení indické poptávky obvykle zahýbe s poptávkou celosvětově.

Nápad zlatých státních dluhopisů je další z řady pokusů vlády o omezení poptávky po fyzickém zlatě. Indii se ale ani přes tyto snahy nedaří udržet běžný účet platební bilance v rovnováze – právě kvůli obrovskému množství dováženého zlata.

„Kdyby došlo pouze ke skromnému 20% poklesu indického dovozu zlata, znamenalo by to pro světovou cenu negativní šok,“ tvrdí Victor Thianpiriya z ANZ. Varuje ovšem, že s takovýmto plánem bude trvat roky, než se dovoz opravdu sníží.

Najdou se také odborníci, kteří tvrdí opak. Rostoucí příjmy Indů by měly vést k rostoucímu trendu ceny zlata, a to až k 1400 dolarům za unci do konce roku 2015.

Charvát, 10.3.2015
Zdroj: CNBC

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře