Další krok Indie proti kovům, omezí se obchodování futures – Daň za ZLATO a STŘÍBRO

Indie se rozhodla zavést 0,01% daň na komoditní transakce, které se týkají jiných než zemědělských futures. Tento krok je samozřejmě kritizován širokým spektrem traderů.Od 1. dubna budou prodávající nefarmářských komodit jako je především zlato a stříbro platit státu daň. Analýzy mluví o propadu 30-40% v objemech obchodovaných futures. Největší komoditní burza v zemi, MCX, to chápe jako diskriminující opatření. Náklady na obchod se tím podstatně zvýší.

Výkonný ředitel MCX Shkreekant Javalgekar prohlásil, že devizové trhy jsou objemově šestkrát větší, než komoditní, přesto na ně žádná daň uvalena nebyla, což považuje za diskriminující.

Dostalo se také na zlaté ETF, na rozdíl od komodit je u nich daň na úrovni 0,001%, desetkrát méně, než futures.
Podle analytiků budou někteří investoři nuceni opustit trhy, nebo případně změnit zaměření a prostředky na zemědělské futures. Podle výpočtů bude zvýšení nákladů kvůli dani na indických burzách činit v průměru více než 300%.

Trhy s komoditními futures vytvořily téměř 1 000 000 pracovních míst mimo městské lokality a tyto místa jsou právě teď ohrožena. Předpokládá se, že opatření zvýší inflaci, protože se spotové a futures trhy obvykle drží spolu.
Nejvíce daň škodí asi burze MCX, protože právě ona se na budoucích obchodech podílí 80% celkového objemu země. Trhům bude také logicky chybět likvidita (odhady mluví o 50-60% snížení), kterou zajišťují do značné míry malí investoři.

Charvát 4.3.2013
Zdroj: BullionStreet.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře