Co znamená válka pro cenu zlata? Jaký je vliv války na zlato stříbro

V posledním zhruba týdnu se začala objevovat nová síla řídící cenu zlata. Velká část z ní se soustředí na Sýrii a mnohem méně na utahování kohoutů peněz z Fedu. Ať už věříte jedné, či druhé straně, Sýrie může udat směr výhledům na cenu zlata a stříbra.
Také ostatní komodity, jako třeba ropa, jsou ovlivněny šuškáním o válce, ale i ty sledují faktory za Sýrií jako hlavním hybatelem ceny. Mnozí analytici věří, že cena zlata poroste, až se investoři uchýlí do bezpečného přístavu před obdobím geo-politické krize. Možná ano, ale jestli to bude platit, až se vojenské síly opravdu pustí do akce (nebo nepustí), je důležitá otázka.


Na první pohled se může zdát jasné, že zlato poroste, protože Sýrii sleduje celý svět. Přeci jen zlato tři měsíce stoupalo na základě událostí na Středním východě a válečných ohništích západu.
Je mnoho co říci o „runu“ na zlato během války, mentalitě civilistů i vojáků, ale pojďme se raději podívat na to, co se se zlatem děje před těsně válkou.


Zatím pouze o válce mluvíme. T už tady v minulosti bylo a často bez jakékoli reakce trhů. Když vrcholily dohady o válce USA s Íránem na začátku listopadu 2007, zlato vylétlo na 27-leté maximum s vrcholem na $806 za unci. To bylo 5 měsíců po vydání varování americké vlády občanům, aby nejezdili do Íránu. Zdálo se, že zlatu „čuje“ válku.


Když Irák napadl Kuvajt 2. listopadu 1900, poskočení ceny vypadalo podobně jako dnes. Postupně ale cena klesla na předválečnou úroveň.
Když se debatovalo o invazi do Iráku, cena zlata narůstala až do první vlny invaze v březnu 2003.

Pouhé mluvení o konfliktu evidentně ovlivňuje cenu zlata. Ve skutečnosti se ale historicky již mnoho nestane po vypuknutí války. Nezdá se, že by geopolitická nestabilita měla dlouhodobý efekt na cenu. Ale to jsou samozřejmě pouze historická data.

Charvát, 5.9.2013
Zdroj: Investing.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře