Co se děje s bitcoiny

Méně než rok zpátky představoval MtGox vrchol bitcoinového obchodování s odhadovaným objemem 70% celosvětových transakcí kryptoměny. Ke dnešku je MtGox zjevně ze vyřazen ze hry.
Webová stránka společnosti zobrazuje zprávu, že bude dočasně uzavřena. Ani ředitel společnosti Mark Karpeles není k zastižení.

Co je horší, podle dokumentu nazvaného „Crisis Strategy Draft“ (Koncept krizové strategie), který koluje internetem a tváří se, že byl vydán v MtGox, se ztratilo 744 400 Bitcoinů – výsledek krádeže spojené se škodlivým software, který možná operoval od počátku činnosti burzy.

Když se obchodují Bitcoiny, každá transakce je zaznamenána tzv. blockchainem. Softwareová chyba, jíž vývojáři znali asi od roku 2011 (ale nic proti ní nepodnikli), vytváří krátké časové okno, ve kterém může být identifikační kód každé transakce změněn. To umožnilo zlodějům krást bitcoiny předstíráním, že transakce neproběhla. Problém zhoršil také obchodní software burzy MtGox, který usnadnil zneužívání chyby, protože automaticky schvaloval výběry z účtů.
Výsledkem je loupež, jež může dosahovat objemu $390 milionů (6% všech Bitcoinů). To by z ní udělalo největší peněžní kyberloupež v historii.

Není to první hackerský útok na tuto burzu. Naopak, takové útoky tady probíhali v pravidelném režimu. Burza několikrát zastavovala obchodování a výběry z účtů, čelila soudním žalobám, dokonce americké federální autority zabavily $5 milionů aktiv, když uzavřely dva bankovní účty burzy.

MtGox
Dne 7. února zastavil MtGox veškeré výběry a v neděli pan Karpeles odstoupil z Bitcoin Foundation.

Bitcoinoví nadšenci se od MtGox rychle distancovali, zatímco ostatní burzy měly plné ruce s uklidňováním klientů, že je vše v pořádku, ačkoli mnohé z nich čelí stejným i jiným hackerským útokům často.
Vlastníci bitcoinů se dožadují iniciativy regulatorních orgánů. Bohužel, japonský Úřad pro finanční služby (MtGox sídlil v Japonsku) sdělil, že na pomocnou ruku nepodá. Jedinou odpovědí v USA bylo zatím zahájení vyšetřování bitcoinů panelem regulátorů.

Jako vždy velká část bitcoinové komunity dělá, jako by se nic nestalo. Šest bitcoinových firem zveřejnilo prohlášení, že nedávné události nijak „neodrážejí odolnost, či hodnotu Bitcoinu“.

Charvát, 27.2.2014
Zdroj: The Economist

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře