Co ovlivnilo trh se zlatem v prvním čtvrtletí

Vývoj ceny zlata ovlivňovala v průběhu prvního čtvrtletí řada často protichůdných vlivů. Poptávka po zlatě dosáhla téměř 1080 tun.

Při celkovém pohledu se trh se zlatem jevil v prvním čtvrtletí jako vcelku vyrovnaný. Proti předchozímu čtvrtletí sice poptávka vzrostla o 3 procenta, ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku však trh klesl o jedno procento na necelých 1080 tun.

Výraznější rozdíly však byly v jednotlivých segmentech trhu se zlatem, jakož i v jednotlivých regionech. Rostly například trhy v Indii a Spojených státech, zatímco trh zlatých šperků v Číně se propadl o plnou desetinu. Ten ovlivnil i celosvětový pokles zájmu o zlato v podobě šperků o 8 procent. O jedenáct procent pak poklesl zájem o zlato v technologických odvětvích a ze strany centrálních bank. Naopak celosvětová poptávka o investiční zlato vyletěla vzhůru o téměř dvě třetiny, o 4 procenta vzrostla poptávka po zlatých slitcích a mincích.

Fotka

Negativně na trh se zlatem působil i akciový trh. Růst cen akcií odváděl pozornost investorů od zlata právě k akciím. Negativně také může v dalších obdobích působit prognózovaný růst úrokových sazeb, který může taktéž převést odvést zájem investorů od zlata. A samozřejmě další vývoj trhu v Indii a Číně, jakožto dvou výrazně největších spotřebitelích zlata. Zejména zpomalující se tempo čínského ekonomického růstu může poptávku po zlatě výrazně negativně ovlivnit.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře