ČNB udrží slabou korunu do poloviny 2015

Nová data ukazují potřebu udržet režim intervencí po delší dobu. Koruna lehce oslabila, ale zůstává ve stanoveném pásmu.
Česká národní banka odsunula očekávaný konec politiky oslabení koruny minimálně do druhého čtvrtletí 2015, odkazuje se na antiinflační rizika.
Rada banky již dříve naznačovala, že bude intervence udržovat do začátku roku 2015, pokud to bude nezbytné. Čtvrteční rozhodnutí nevylučuje možnost změny termínu ukončení intervencí v budoucnu. Banka tvrdí, že udrží korunu blízko úrovně 27 Kč za euro, ale pokud se bude kurz pohybovat na slabší straně (nad 27), nechá ho v režimu floatingu. Zopakovala, že udržení této politiky je lepší variantou, než posun k ještě slabší koruně k uvolnění měnových podmínek.

Kromě toho se ČNB vyjádřila k repo sazbě, která zůstane nezměněná již od listopadu 2012 na úrovni 0,05 %. V listopadu 2012 také začala probíhající kursová intervence.
Česká republika se stále zotavuje z dlouhé recese, která skončila před rokem. Inflační tlaky se neprojevují a centrální banka zopakovala, že v jejích předpovědích hrozí spíše snižování inflace.
Meziroční inflace v Česku na konci května činila 0,4 %, tedy hluboko pod inflačním cílem 2 %.

Charvát, 26.6.2014
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře