Čínské omezení zvedá cenu mědi

Čínské omezení zvedá cenu mědi

Cena mědi dosáhla na konci minulého roku svých téměř čtyřletých maxim, když se dostala na úroveň 7 236,5 dolaru za tunu. Příčinou tohoto růstu ceny je omezování výroby u čínských producentů mědi.

Čína snižuje výrobu

Čínské úřady nařídily největší výrobci mědi v zemi, společnosti Jiangxi Copper Co., snížit výrobu tohoto kovu. Důvodem je nadcházející měření úrovně znečištění v rámci boje proti zimnímu znečištění. Protože stejný krok postihl už předtím druhého největšího výrobce, společnost Tongling Nonferrous Metals Group, odrazily se tyto kroky v rostoucí ceně mědi na světových trzích.

Růst ceny mědi však nemá příčinu pouze ve snížení čínské výroby. Poptávka po mědi v období růstu světové ekonomiky stále výrazně roste, zejména jako důsledek stále rostoucí výroby elektromobilů, u nichž je měď významným komponentem.

Snížení čínské výroby mědi způsobuje vrásky spotřebitelům tohoto kovu.

Mědi je málo a cena dál poroste

Je dost pravděpodobné, že současná úroveň ceny mědi se nezastaví, ale dál poroste. Na trhu totiž už před omezením čínské výroby měď chyběla. Podle mezinárodní studie totiž v prvních devíti měsících loňského roku, tedy ještě před omezením čínské výroby, chybělo na světových trzích až 181 000 tun mědi.

Názory na to, kde se cena mědi v letošním roce zastaví, jsou různé. Podle šéfa komodit společnosti UBS Dominika Schnidera by cena mědi mohla letos vzrůst na 7 400 dolarů za tunu. Jako zlý sen se pak může spotřebitelům mědi jevit názor největšího světového výrobce mědi, chilské společnosti Codelco, podle nějž by cena mědi mohla letos testovat až 10 tisíc dolarů za tunu kovu. Až čas ukáže, jestli je to názor reálný, či pouze zbožné přání tohoto výrobce.

Roste i hliník

Vrásky na čele spotřebitelů vyvolává i cena dalšího důležitého průmyslového kovu, hliníku. Ta se v závěru minulého roku vyšplhala na 2 222 dolarů za tunu, což je nejvíce od roku 2012.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 9,00 out of 10)
Loading...

Komentáře