Čínská poptávka po stříbře Komoditního trh New York
Chinese Gold and Silver Exchange Society v Hong Kongu (Čínská burzovní společnost pro obchodování se zlatem a stříbrem – CGSE) nedávno oznámila spuštění spotového obchodování se stříbrem.
denominovaným v Yuanech, které by mělo proběhnout na začátku příštího roku. Za rozhodnutím údajně stojí rostoucí poptávka.
Co to bude znamenat pro globální ceny stříbra?
Je známo, že čínští občané nejen, že mají právo vlastnit vzácné kovy, ale jsou k tomu dokonce povzbuzováni. Přestože Číně asi nikdo plně nerozumí, začíná být jasné, že politika měnové stability a poptávání drahých kovů zůstává kulturně a společensky významná pro velkou část čínské populace. Význam vzácných kovů v Číně přetrvává navzdory přesně opačné tendenci západních zemí. To je z větší části způsobeno západní měnovou politikou peněz s nuceným oběhem (fiat money), která se zdá být čím dál horší.
Comex – pomalá smrt
Sofistikovanější pozorovatelé již přemítají nad otázkou, kdy rostoucí čínská poptávka dopadne na fyzické zásoby COMEXu, které jsou v porovnání s ostatními oficiálními skladišti mizivé. Zprávy z poslední doby ilustrují zběsilý pohyb zásob na této komoditní burze. Takovéto množství technických problémů na trhu ještě více podkopává důvěru v obchodování s kovy založeném na smlouvách a dohodách.
Vypovězení smluv společnosti CME jejím dodavatelům může předznamenávat i budoucí nedostatky v doručování zásob. Mohla by se opakovat situace ze 26. listopadu, kdy tato burzovní společnost vypověděla smlouvy firmě MTB, kde měla zásoby kovů uloženy. Došlo k tomu následkem operačních limitů způsobených hurikánem Sandy, i když nepřízeň počasí nastala dlouho před událostí.
Uvidíme, jak se takovýto krok (sváděný na počasí) projeví v důvěře veřejnosti vůči obchodům podloženým smlouvami.
Kitco comementary 12.12.2012
Komentáře