Čína posiluje v těžebním průmyslu
Není to sice na první pohled patrné, ale ve sféře těžby drahých a průmyslových kovů dochází ke změnám vlastnické struktury těžařů. Na trh stále výrazněji vstupují čínské firmy.
Tento trend začíná sílit po změně čínské legislativy. Ta nyní umožňuje čínským firmám bez státního souhlasu nakupovat zahraniční společnosti nebo vstupovat do společných podniků až do výše vlastního vkladu jedné miliardy dolarů. Do výše 300 milionů dolarů tak mohou činit dokonce i čínské firmy vlastněné státem. To se začíná odrážet na samotném trhu těžby drahých a průmyslových kovů. Číňané nakupují kanadské, australské a mezinárodní firmy, které mají koncese na těžbu ve velkých ložiscích. To má ještě jeden zásadní význam. Většina těchto kovů se těží pouze v několika málo velkých ložiscích. Jejich vlastnictví pak znamená velmi výrazný podíl na světové těžbě.
Jeden příklad za všechny. Je jím největší světový důl na měď Las Bambas nacházející se v Peru. V něm vlastnily těžební koncesi dvě velké akciové společnosti Glencore a Xstrata. Jenže měly částečně čínské akcionáře a ti donutily obě firmy ložisko prodat. Údajně kvůli tomu, že trh je přesycený a cena mědi klesá. A není třeba dlouze hádat, kdo důl koupil. Za šest miliard dolarů Číňany vlastněná firma M&A. vyjednávání sice trvalo dva roky, ale splnilo účel.A již se hovoří o tom plánu těžit v příštím roce v tomto dole 400 tisíc tun mědi a nezanedbatelné množství zlata a stříbra.
Podobný scénář se pravděpodobně odehraje u dalších těžebních lokalit. Číňané nejednají rychle, ale se znalostí věci a podle dlouhodobé strategie ovládnout co nejvíce rozhodujících ložisek.
Komentáře