Čína poptává o 19,4 % zlata méně než loni, těžba ale roste

Poptávka po zlatě v Číně se v prvních 6 měsících roku snížila meziročně o 19,4 %. Ve čtvrtek zveřejnila svá data China Gold Association. Těžba zlata v zemi naopak silně vzrostla.
Snížený apetit největšího konzumenta zlata na světě se letos projevil 28% rozkolísáním cen, což dále poznamenalo investorskou důvěru ve zlato jako investiční nástroj k ochraně zisků.
Nízké poptávané množství je také důsledkem loňských obrovských nákupů – dá se říci, že Číňané už mají „dost zlata doma“. Loňský propad cen totiž mnohé přesvědčil k dřívějším nákupům, které by za normálních okolností byly provedeny až letos.
Poptávka po zlatě od ledna do června se pohybovala na úrovni 569,45 tun, kdežto vloni to bylo 706,36 tun. Vytěžené množství zlata v Číně meziročně vzrostlo o 9,47 %.
V náznaku toho, že Číňané vyhledávají jiné prostředky k inflačnímu zajištění, se prodeje mincí propadly o 44,3 % a cihel o 62,1 %. Zlatníci prodali v první polovině roku 426,17 tun zlata, čímž si polepšili o 11 %. Průmyslová spotřeba vzrostla podobně, a to o 11,3 %.


Zatímco světové ceny zlata letos rostou zhruba o 8 % z důvodu geopolitického rizika, čínští těžaři zůstávají pod tlakem, aby uchránili své zisky. Zejména se musí snažit proto, že trvale rostou platy zaměstnanců. Pro těžbu zlata ale Čína stále zůstává relativně nízkonákladovou destinací.

Charvát, 25.7.2014
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře