Čína nakupuje více komodit, ale výroba se zpomaluje

Čínský nákup komodit vzrůstá, přitom se její ekonomika zadýchává a každoroční růst výroby dosahuje stále nižších čísel.

Vzato čistě z hlediska nákupu surovin, je na tom čínská ekonomika velmi dobře. Stačí srovnat růsty čínské poptávky po jednotlivých komoditách. Tak například čínská poptávka po ropě vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 7,7 procenta, což je nejvíce za poslední dva roky. Dovoz železné rudy v březnu vyskočil ve srovnání s únorem  dokonce o 18,5 procenta. Dovoz mědi po únorovém nárůstu o 11,4 procenta dosáhl v březnu na čtyřměsíční maximum. Stranou nezůstala ani platina. Ta v březnu meziročně vyskočila dokonce o 26 procent. Po čtvrtinovém propadu v roce 2014 opět roste i čínský zájem o nákup zlata. Podle údajů Čínské asociace pro zlato vzrostla čínská poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí o 1,1 procenta na celkových 326 tun.

Z těchto nárůstů by se dalo usuzovat, že čínská ekonomika je ve skvělém stavu. Ale není tomu tak. Například přes vysoký dovoz železné rudy se v prvním letošním čtvrtletí snížila výroba oceli o 1,7 procenta. To je první čtvrtletní pokles za posledních dvacet let. Celková průmyslová produkce byla v březnu nejnižší od globální finanční krize na přelomu desetiletí a čtvrtletní hrubý domácí produkt nejnižší za posledních šest let.

Proč tedy tento nepoměr v nákupu a spotřebě komodit? Podle společnosti Barclays to může být způsobeno snahou čínské vlády povzbudit výkonnost ekonomiky pomocí vládních výdajů do infrastruktury. Letos to má být 300 projektů v celkové hodnotě 1 bilion dolarů. Analytici jsou však skeptičtí k tomu, že by tento růst (s tím spojená rostoucí cena) čínských nákupů komodit měl pokračovat i v dalších měsících.

Zdroj: Patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře