Čína dotahuje Indii ve spotřebě zlata

Čína má našlápnuto k tomu, aby předeběhla Indii ve spotřebě zlata možná už tento rok. Zatímco Indové navyšují clo, Peking investování podle China Gold Association investování usnadňuje.Čína povolila první dva produkty navázané na zlato, které se dají obchodovat na burze. Indie stále docela marně zápolí s deficitem běžného účtu mezinárodního obchodu. Že se poptávka po zlatě odvíjí od asijských trhů je známo už dlouho, vždyť jen tyto dvě ekonomiky se podílí zhruba na půlce světové poptávky.

„Byli jsme svědky hořečného nakupování při poklesu zlata v dubnu a náš předběžný odhad potvrzuje, že spotřeba dosáhla přibližně 137 tun, dvojnásobek typického měsíce“ řekl Zhang Yongtao, místopředseda asociace. „Čínská poptávka po kovu zůstane pevná, protože lidé jsou čím dál bohatší a investiční možnosti jsou omezené.“

„Na hlavu v Číně připadá něco málo přes 5 gramů zlata, pro srovnání s vyspělými zeměmi, kde je průměr 20g, takže dokud ekonomika roste, je tady velký potenciál. Celková poptávka v tomto roce je odhadována na 900 až 1000 tun“, řekl Yongtao.
V roce 2012 spotřebovala Čína 776,1 tun.

Snad to zlatu pomůže, aby se udrželo i v tomto roce, který je pro něj zatím decimující.

Charvát, 22.6.2013
Zdroj: South China Morning Post

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře