Chile s Argentinou cílí na lithium

Chile s Argentinou cílí na lithium

Nová zpráva společnosti BMI Research uvádí, že Chile a Argentina budou v příštích letech vést k vyšší těžbě lithia, přičemž v roce 2019 dojde k nárůstu objemu nových kapacit. Obě země by se tak společně s Austrálií měly v dalších letech stát motorem světové výroby lithia, potřebného pro prudce se rozvíjející sektor výroby lithium-iontových baterií zejména pro elektromobily.

Světové firmy se zajímají o Chile

Přestože společnost BMI Research mírně revidovala svou prognózu těžby lithia v Chile v roce 2018, udržuje pro tento sektor poměrně pozitivní výhled. Jako důvod vidí volbu pravicového prezidenta Sebastiána Piñery a skutečnost, že rozvojová agentura Corfo oznámila, že obdržela návrhy od šesti společností na podporu kovového lithia a lithiových katod (tří čínských firem, po jedné ruské, jihokorejské a domácí chilské). Projekty, které se odhadují na 200 až 350 milionů dolarů, budou získány z lithiového koncentrátu společnosti Albemarle Corp.,“ uvádí BMI.

Projekt společnosti Albemarle je v procesu schvalování návrhu, předloženého v září 2017, což by v případě chválení vedlo k tomu, že společnost do roku 2020 zvýší svou čilou produkci lithia na 125 tisíc tun. Chilská vláda se přitom snaží si udržet poměrně přísnou kontrolu nad těžbou lithia.

Prognóza BMI také odráží stabilní nárůst výroby společnosti SQM, jelikož největší chilský výrobce plánuje zvýšit v druhém pololetí roku 2018 kapacitu uhličitanu lithného ze 48 tisíc tun na 63 tisíc tun.

Související obrázek

Testování těžby lithia probíhá i v argentinské lokalitě Sal de Vida.

Očekává se i nástup Argentiny

Podobné, ne-li ještě větší očekávání se váže k sousední Argentině. Zde se očekává výrazný nárůst produkce v roce 2019. Důvodem je podpůrné regulační prostředí pod vedením prezidenta Mauricia Macriho a skutečnost, že několik juniorských těžařů s průzkumnými projekty v zemi se ukáže jako zralé pro konsolidaci většími zahraničními hráči lithia, kteří by přinesli odborné znalosti pro rodící se odvětví.

Mezi klíčové projekty, které mají v Argentině vstupovat v roce 2019, patří Lithium Americas a 675 milionů joint venture společnosti SQM Cauchari-Olaroz s odhadovanou produkcí uhličitanu lithného 25 000 tun. Dále také projekt Sal de Vida Galaxy Resources a projekt FMC Corp na dole Hombre Muerto, který má za cíl zdvojnásobit zdejší produkci uhličitanu lithia na 40 tisíc tun.

Studie BMI tak dospívá k závěru, že vzhledem k tomuto vývoji a skutečnosti, že výrobci lithium-iontových baterií soupeří o zabezpečení dodávek pro svou výrobu, mohou chilské a argentinské pokladny očekávat, že v nadcházejících čtvrtletích získají z lithiové těžby značné částky peněz.

Zdroj: mining.com

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře