Česká ekonomika padá HDP a co jiné země?

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,7% a mezičtvrtletně o 0,8% podle informací které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ)…

Hodně peněz

Pavel Mertlík Raiffeisenbank
„Struktura změn HDP v prvním čtvrtletí potvrdila naše očekávání: prudce klesá soukromá spotřeba a investice, ekonomiku drží nad vodou export“ Mertlík očekává pokles ekonomiky o 0,2% pokudŘecko neodejde řízeně z eurozóny, jinak „by se prohloubila recese všude v Evropě a … propadne české HDP“ .

„Obecná nechuť lidí nakupovat, snaha šetřit a pocit velmi vysokých cen v obchodech způsobují, že výdaje domácností na konečné spotřebě spadly o 2,9%. Výdaje na dlouhodobou spotřebu dokonce klesly o 11,5%,“ uvedl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Sousedům Česka ekonomika roste

Jiřího Moser (společnost PwC ČR) „výsledek tuzemské ekonomiky v prvním kvartále je relativně dobrý“

„Dařilo se i našemu největšímu obchodnímu partneru – Německu, které dokonce v tomto období zrychlilo meziroční tempo růstu. Dubnová čísla z německého průmyslu však ukazují, že největší evropská ekonomika není zcela imunní vůči globálním vlivům, a letošní rok bude velmi náročný,“ připomněl Moser s tím, že pro české hospodářství očekává za celý letošní rok „kladnou nulu“.

Pro srovnání čísla ohledně vývoje HDP u našich sousedů. Na Slovensku HDP rostl meziročně o 3% a mezičtvrtletně o 0,7%. V Německu byl růst o 1,2%, respektive o 0,5%. Růst hlásí i Rakousko (meziročně o 0,7%) a Polsko (meziročně o 3,8%). Jen Maďarsko zaznamenalo pokles o 1,5%, respektive o 1,3%.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře