Češi objevují krásu šperků

Češi objevují krásu šperků

Ne, že by je neznali už dříve. V posledních letech však zřejmě v souvislosti se zvyšující se životní úrovní roste výrazně prodej šperků i v tuzemsku. Dokonce podstatně rychleji než v zemích s velkou tradicí pořizování si šperků.

Jistě, český trh zdaleka nedosahuje rozměrů řady jiných trhů, o největších světových, indickém, čínském a severoamerickém, ani nemluvě. Ve srovnání s nimi je opravdu velmi malý. Ale alespoň v procentním srovnání roste podstatně rychleji. Zatímco například čínský prodej šperků vzrostl v loňském roce o 5 procent oproti roku předchozímu a trh v USA o pouhá dvě procenta, český trh vzrostl ve stejném období o úctyhodných 20 procent. Ve finančním vyjádření dokonce téměř o čtvrtinu, neboli Češi nejenže kupují více šperků, ale také ve vyšší cenové hladině.

Hlavně šperky s diamanty a investiční klenoty

A co Češi kupují nejvíce? Podle Alojze Ryšavého, majitele největšího českého klenotnictví ALO diamonds, to jsou šperky s diamanty a investiční klenoty. Sám k tomu říká: „Povědomí o investičních špercích se znatelně zlepšuje. Mnoho ze zákazníků již ví, že základem investičních klenotů je alespoň jeden větší kvalitní drahokam, jehož hodnota dlouhodobě roste. A nemusí to být jenom diamant. Často v nich bývají i jiné drahokamy, třeba safír, rubín, smaragd, tanzanit, které mohou být i cennější než diamanty.“

Kde se najednou vzal tak výrazný zájem Čechů o šperky? Jeden důvod byl už zmíněn – rostoucí životní úroveň, zejména střední třídy. Druhým může být ekonomický vývoj v Evropě i ve světě. V době hrozícího ekonomického poklesu, zavádění záporných úrokových sazeb, oslabování koruny vůči dolaru se ukládání finančních prostředků do investičních šperků pro řadu lidí jeví jako výhodná investice s dlouhodobým zhodnocením.

Zdroj: ALO diamonds

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 5,50 out of 10)
Loading...

Komentáře