Ceny kovů klesají, těžba nikoliv
K zajímavému vývoji dochází v současné době v některých průmyslových kovů, mědi a hliníku. Zatímco jejich cena klesá, těžba se udržuje na stejné výši.
Ceny hliníku a mědi prošly od počátku současného tisíciletí velmi zajímavým vývojem. Počátkem tisíciletí se předpokládalo, že zejména rychle rostoucí čínská ekonomika, největší světový spotřebitel těchto kovů, bude těchto kovů potřebovat stále více. Což se potvrdilo a zákonitě rostly i těžařské kapacity.
Jenže růst čínské ekonomiky začal výrazně zpomalovat a to se odrazilo na poklesu, ba téměř pádu cen kovů. Cena mědi od roku 2011 poklesla o 41 procent, cena hliníku o 32 procent. Proti očekávání však nenásledoval výrazný pokles těžby, aby producenti zachovali ceny. Po pravdě řečeno, těžba mírně poklesla, zejména v Austrálii, USA a Kanadě, což alespoň trochu pád cen přibrzdilo. Jinak by byl tento propad ještě výraznější.
Proč dochází k tomuto nelogickému stavu? Odpověď je třeba hledat u největších světových těžařů – u hliníku to jsou Čína a Rusko, u mědi pak Chile, Peru, Kongo, Zambie a Rusko. Čili v řadě případů do značné míry státem řízené ekonomiky, s výjimkou Číny státy do značné míry závislé na těžbě a vývozu těchto surovin. Jejich výrobci nemohou produkci omezit, protože jejich vlády potřebují zahraniční měny. To je jeden z důvodů neklesající těžby. Její omezení by navíc znamenalo omezení zaměstnanosti, což by v těchto státech vyvolalo další problémy. Proto například čínská vláda stále hliník nakupuje ve větším než potřebném množství, aby zabránila bankrotům výrobců a růstu nezaměstnanosti. To zatím spolu s výše zmíněným omezením produkce kovu v Austrálii, USA a Kanadě pomáhá brzdit vytváření nadbytečných zásob kovu a následný další pád ceny.
U mědi je situace horší. V jejím případě jsou letošní odhady dost chmurné. Odhadovaný růst poptávky by se měl letos pohybovat kolem 1,1 procenta, zatímco nabídka má vzrůst o 4,3 procenta. To představuje letošní přebytek produkce ve výši půl milionu tun mědi.
Na druhé straně je tato situace, pro výrobce nepříznivá, pro jiné ekonomiky výhodná. Včetně naší. Umožňuje jejich firmám používajícím hliník a měď do svých výrobků snižovat výrobní náklady.
Komentáře