Ceny barevných kovů letos rostou

Ceny barevných kovů letos rostou

S výjimkou cínu letos rostou ceny všech barevných průmyslově využívaných kovů. Například cena zinku pokořila hranici 3000 USD za tunu poprvé za přibližně deset let, cena hliníku se pohybuje na tříletém maximu. Na této vlně se vezou i ceny akcií velkých těžařů.

Zinek posílil na London Metal Exchange o 5,8 % na 3132,50 USD za tunu, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2007. Hliník posílil o 2,7 %, čímž se dostal na svou nejvyšší úroveň od září roku 2014. Posílily také nikl, měď a olovo. Cena cínu byla jedinou z běžných obecných kovů, která letos oslabila, a sice navzdory očekáváním, že dojde ke zpomalení jeho produkce, avšak těžba v Myanmaru hlásí opak.

Index obecných kovů se minulý týden vyšplhal na své dvouleté maximum. Poptávka v Číně vzrostla víc, než se očekávalo, zatímco americký dolar oslabil. Mimoto navíc Čína stupňuje své úsilí a snaží se ukončit ilegální výrobu hliníku a oceli s cílem snížit emise skleníkových plynů.

Cena zinku již loni posílila o 60 %, jelikož celosvětová poptávka převýšila nabídku poté, co někteří z producentů, jako třeba Glencore Plc, snížili výrobu. Během prvních pěti měsíců letošního roku jsme pak měli co do činění s globálním deficitem ve výši 181 tisíc tun.

Těžba mědi

Těžba barevných kovů dokáže na přírodě zanechat výrazné stopy. Na snímku měďný důl v Zambii.

Narušení dodávek v některých velkých dolech navíc pomohlo zvednout cenu mědi na bezmála tříleté maximum, zatímco hliník podal zatím nejlepší výkon v letošním roce, co čínská vláda nařídila omezit jeho produkci. China Hongqiao Group Ltd., přední čínské hliníkové hutě, potvrdily snížení produkce o 2,68 miliónů tun neboli o 29 % své roční výrobní kapacity.

Analytici zvýšili svou předpověď ceny hliníku ve 4. kvartále letošního a 1. kvartále příštího roku na 0,95 USD za libru neboli na 2094 USD za tunu.

Vydělávají i velcí těžaři

Tento nárůst cen barevných kovů se projevil i v růstu cen akcií jejich těžařů. Vzrostl ukazatel 18 těžařů zahrnutých v indexu Bloomberg. Výrazně posílila zrejména společnost Freeport, největší veřejně obchodovaný producent mědi, jejíž akcie povyskočily o 5,5 procenta. Polepšili si i další. Akcie Glencore, Alcoa Corp. a Teck Resources Ltd. připsaly více než 2,5 %.

Investoři však nejsou v předpovědi dalšího vývoje jednotní. Objevují se mezi nimi i názory, že čínská ekonomika, coby největší světový spotřebitel barevných kovů, zpomalí, což se odrazí na cenách těchto kovů.

Zdroj:Bloomberg

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře