Cenu zlata srazil Goldman a Fed již ve středu

Cena zlata ve středu 10.4.2013  prudce klesla poté, co Goldman Sachs snížil svou předpověď na tento rok a zápis z poslední schůze Federální rezervní banky ukázal ostré rozdělení mezi úředníky banky v otázce nakupování státních dluhopisů.

Ceny ustoupily ze své nejvyšší měsíční úrovně, zlato na dodání v červnu kleslo o $14,60, 0,9% na $1572,10 za unci na Comexu v New Yorku. V krátkém dopise investorům sdělil Goldman Sachs, že nyní očekává průměrnou cenu zlata na rok 2013 na $1545, což je níž, než předchozí předpověď $1610. To byl již druhý ústup v otázce zlata za méně než dva měsíce.

„Naši ekonomové očekávají několik možných cest ze situace Kypru a také, že nedávné zpomalení USA nevykolejí oživení, které očekáváme ještě v roce 2013, takže náhlý nárůst ve zlatě je nepravděpodobný“, dodali.
Deutsche Bank svůj odhad ořezala už v úterý a to pro tento i následující rok. Odůvodněním bylo posilování dollaru, zlepšující se americký růst a chuť po majetkových cenných papírech a komoditách.

Co se ale jistě výrazně podepsalo na pádu cen byl zápis ze schůze Fedu ze 20. dubna, který ukázal, že nejméně jeden člen si přeje zpomalení programu stimulování ekonomiky nákupem aktiv za $85 miliard měsíčně. Několik dalších podpořilo zpomalení v půlce roku, zatímco ostatní míří na úpravy v pozdější části roku a následné ukončení ještě letos. Mezi analytiky se logicky mluví o medvědím vlivu zpomalení QE3 na zlato.

„Přesto, nemůžeme říci, že se objevila velká překvapení ze strany Fedu – kromě načasování zveřejnění“, řekl Ben Traynor, vedoucí ekonom v BullionVault. „Zdá se, že se debata soustředí na to, kdy začne Fed upouštět od své dosavadní cesty každoměsíčních nákupů aktiv. Odpověď na tuhle otázku se zcela odvíjí od síly ekonomického oživení.“

Sám předseda Ben Bernanke nijak nenaznačil, že je připraven zmírnit nákupy dluhopisů, obzvlášť poté, co se ukázalo, že za březen byla tvorba nových pracovních míst pod cílenou úrovní a to na 88 000.

Charvát, 10.4. 2013
Zdroj: Market Watch

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře