Centrální bankéři varují před rostoucími úrokovými mírami

Návrat normálních  úrokových měr bude plný nejistoty a investoři by měli být opatrní, aby ustáli možná překvapení, varovala Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS).
Trhy již byly zaskočeny nastupujícím utahováním kohoutů, kterými nalívá Fed peníze do americké ekonomiky. Tento týden se opět dozvíme více po schůzi centrální banky a po zveřejnění dat o nezaměstnanosti.

Tak dlouhá doba nízkých úrokových měr tu dosud nebyla a proto se BIS obává paniky na trzích. Úrokové míry už rostou nejen v USA, ale i v dalších rozvinutých státech a to nasměrovalo investiční toky zpět z rozvojových trhů do ekonomik bohatých zemí. Potenciálně by to mohlo vést k destabilizaci prostředí.
„Také víme, že jednou budou muset vzrůst. Co nevíme, je, kdy k tomu dojde, jak neuspořádaný takový pohyb bude a už vůbec, kde se úrokové míry nakonec ustálí. Výzvou pro nás je tedy být připraveni“, řekl Claudio Borio z BIS. „ Pro účastníky trhu to znamená chovat se obezřetně, omezit páky a vyhnout se pokušení předpokládat, že si trhy udrží likviditu i pod tlakem, čemuž můžete říkat iluze likvidity.“

Zástupce šéfa měnového a ekonomického oddělení v BIS prohlásil, že volatilita na trzích v posledních měsících by měla odstranit veškeré pochyby o tom, že globalizace finančních trhů zůstala po krizi bez následků. „Centrální banky to vědí a měly by tomu přizpůsobit svou komunikaci. Ale existují hranice pro schopnost komunikace pohnout trhem.“

Charvát, 20.9.2013
Zdroj: Kitco News
http://www.kitco.com/news//2013-09-16/Central-bankers-urge-caution-as-rates-start-rising.html

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře