Cena stříbra výrazně stoupá
Jeví se již neodvratitelnou skutečností, že cena drahých kovů po delším období poklesu směřuje od přelomu roku opět vzhůru. Roste však nejenom nejsledovanější drahý kov, zlato. Ještě podstatně výraznější vzestup ceny zaznamenává stříbro.
Saxo Bank se nemýlila
Saxo Bank je známá svými někdy až šokujícími předpověďmi budoucího vývoje. Jistě, řada těchto předpovědí zůstává v říši sci-fi, některé se však opravdu splní. Tak tomu je i s předpovědí letošního vývoje ceny stříbra.
Hlavní komoditní stratég banky Ole Hansen předpovídal loni v prosinci letošní růst ceny stříbra o 33 procent. Uplynulo půl roku a tato původně příliš optimistická předpověď se jeví jako skromná. Stříbro totiž o počátku letošního roku vyskočilo o plných téměř 47 procent!
Důvodů je více
Jistě, světové komoditní trhy prošly počátkem roku poměrně velkým chaosem, který znamenal obrat investorů k drahým kovům. Růstu cen nahrával i předchozí pokles cen drahých kovů a s tím související pokles těžby. Potud jsou důvody zvyšování cen zlata i stříbra podobné.
Proč však cena stříbra roste výrazně rychleji a výše, než je tomu u zlata? Zde je třeba brát v úvahu další dva významné faktory.
Tím prvním je velký růst poptávky po stříbru jako průmyslové surovině. Zejména v Číně a Indii se prudce rozvíjí výroba solárních panelů, při níž je stříbro nepostradatelné. Tyto dvě nejlidnatější země světa se snaží snížit množství exhalací kysličníku uhličitého do ovzduší a tím zlepšit místy až katastrofální stav ovzduší ve svých významných průmyslových aglomeracích.
Slabá recyklace
Druhý důvod tkví v malém množství stříbra, které se získává recyklací již použitého kovu. Jestliže třeba u zlata tvoří podíl recyklované suroviny z celkového množství spotřebovaného kovu, pak u stříbra je to pouhopouhých procent osm. Například loni byla celosvětová poptávka po stříbrných špercích 7 045 tun, z nichž bylo jen 551 tun získaných recyklací.
A celková světová poptávka po stříbře (nejenom šperků) se odehrává v podobných poměrech. Poptávka tvořila 36 400 tun, z čehož bylo jen 4 700 tun získáno recyklací.
Komentáře