Cena platiny zůstane slabá

Impala Platinum očekává, že ceny platiny ještě dlouho neposílí. Vyplývá to z jejich 10leté projekce fundamentálních faktorů pro nabídku a poptávku.
Implats je druhý největší těžař platiny na světě. Zmapovali očekávání vývoje nabídky vůči poptávce a zjistili několik věcí. Jejich projekce mají tendenci opatrně nahlížet na poptávkovou stranu, zejména poptávku po ETF navázaných na kov. Tyto fondy v minulých dvou letech spolykaly obrovské množství platiny do svých trezorů, a tak se na trh dostalo o 905 000 uncí méně. Od roku 2015 dál nepředpokládají v Implats žádnou poptávku ze strany těchto subjektů.

Velkou neznámou na trhu jsou nadzemní zásoby, o kterých mnozí tvrdí, že se zasloužily o udržení ceny během stávek v dolech v JAR v minulém roce. „Věříme sice, že fundamentální faktory jsou v dlouhém období příznivé, ale koneckonců na ceny v dolarech nadále působí nadzemní zásoby a spousta globálních ekonomických faktorů, které mohou snadno udržet nízké ceny platiny po dlouhou dobu,“ tvrdí CEO Implats Terence Goodlace.

Implats odhaduje, že se trh platiny bude s výpadkem 1,3 milionu uncí z loňska vypořádávat celé desetiletí. Nabídka platiny z JAR se z loňských 3,34 milionů uncí vyšplhá na 4,4 milionů ročně až v roce 2020. Recyklování katalyzátorů automobilů má vynášet 2 miliony uncí od roku 2022. Vloni tak bylo získáno 1,5 milionu uncí kovu.

„Nadzemní zásoby mluví v náš neprospěch, ale naše odhady ukazují, že je zde dost platiny na další dva až dva a půl roku,“ podotýká Goodlace. „Právě proto počítáme s nižšími cenami i v našich plánech. V množství vytěžené platiny na skladech je ale také dost nejasností.“

Charvát, 10.3.2015
Zdroj: Business Day live

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře