Cena platiny je stále v ohrožení – Horníci z JAR chtějí zpátky do práce

Stávky v dolech na platinu mají vliv na světovou cenu platiny. Stávkující horníci z platinových dolů jižní Afriky by se podle největších těžařských společností vrátili do práce po téměř devíti měsících protestů po té, co odbory vyhlásily zastavení mezd.
Anglo American Platinum Ltd., Impala Platinum Hodlings Ltd. a Lonmin  Plc. komunikují se zaměstnanci prostřednictvím textových zpráv a radiových kampaní. Jednání s Asociací horniků a odbory pro stavebnictví (AMCU)selhala 5. března.
Podle C. Russella, mluvčího těžařů u společnsoti Russell & Associates, přišli dělníci o 4,5 miliardy randů ($420 mil.) na mzdách.

„To, co nabízí, je dobré; problém je, že se chceme vrátit do práce, ale bojíme se, že budeme zabiti“, napsal dělník v SMS zveřejněné na stránkách těžařské firmy.

AMCU vyhlásila stávku 3. ledna s požadavkem o zdvojnásobení základních mezd v horizontu tří let. Zaměstnavatelé nabídli nárůst o 9%. Inflace v JAR v únoru činila 5,9%.

„Mám strach o naše pracovní místa – co bude konečnou nabídkou a kdy se můžeme hlásit zpět v práci“, napsal jiný dělník. Proti délce trvání stávky se ohrazují i příbuzní zaměstnanců.

Těžební společnosti přišly o více než 10 miliard randů kvůli stávce.
Současná nabídka zvedá plat z cca 5000 randů na 7230 do července příštího roku a dohromady se zdravotními a důchodovými benefity se vyšplhá na 12 172 randů. Firmy vyzvali zaměstnance, aby povolili odborům nový mandát kvůli dohodě na nižší úrovni. Na to prezident odborů nereagoval, ale zítra bude pořádat průvod ke kancelářím firmy Impala, aby zde předal seznam požadavků.

Kdy se vrátí stávkující dělníci do dolů, kdy se opět začne těžit platina a jaký bude vývoj ceny platiny nadále se stále neví.

Charvát, 1.4.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře