Cena mědi stále na šestiletých minimech

Cena mědi stále na šestiletých minimech

Cena mědi se již od léta pohybuje na úrovni šestiletých minim a v současnosti dosahuje nejnižší úrovně od července 2009. Konkrétně od letošního května spadla její cena o plnou čtvrtinu.

Navíc se podle analytiků zdá, že měď  zaznamená třetí ztrátový rok za sebou. „V současné době opravdu nevidíme žádný významný růstový potenciál na vývoj ceny mědi,“ řekl Daniel Hynes, senior komoditní stratég ANZ Bank. Ne příliš dobré makro zprávy z Číny totiž posilují názor, že tamní ekonomika zpomaluje svůj vývoj. To prý si teprve vyžádá, aby „tvůrci politiky“ v Pekingu uvedli v život další opatření na podporu růstu ekonomiky v nadcházejících měsících. Čína je největším světovým spotřebitelem mědi a její podíl představuje téměř 40 % z celosvětové spotřeby kovu.

Těžařská společnost Glencore uvedla, že sníží produkci mědi do konce roku 2017 o 455 000 tun. Faktem ale je, že příznivě na tom ale nejsou ani jiné drahé kovy. Například ceny zlata bojují s tříměsíčními minimy, protože investoři se připravují na možné zvýšení úrokových sazeb americkým FEDem. Obdobně jsou na tom další drahé kovy platina a palladium či čistě průmyslové kovy jako zinek, nikl, ale i železná ruda a uhlí, o cenách ropy ani nemluvě. I u nich totiž Čína představuje minimálně velmi významného spotřebitele. Tento stav již působí značné problémy řadě zemí, jejich ekonomiky jsou na těžbě drahých či průmyslových kovů silně závislé. Zejména některé jihoamerické (Peru, Chile, Bolívie) či jihoafrické (JAR, Zimbabwe, Botswana) země.

Zdroj: Patria, Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře