Cena diamantů roste, ale…

Cena diamantů roste, ale…

Máte doma diamant? Pak jistě uspokojeně sledujete vývoj jejich ceny. Po loňských krušných chvílích, kdy během roku cena diamantů spadla o téměř pětinu, letos zaznamenává trvalý růst. Již čtyři měsíce v nepřetržité řadě a od ledna tak již cena diamantů vzrostla o desetinu. Bude růst dále pokračovat? Asi sotva.

Špatný loňský rok

Diamantový sektor má za sebou krušný rok. Zpomalující čínská ekonomika, která se projevila oslabením poptávky na tamním trhu, spolu s úvěrovou krizí v diamantovém průmyslu se podepsaly na propadu ceny diamantů v roce 2015 o 18 procent. Tento nepříznivý vývoj přiměl dva přední světové producenty De Beers a ruskou Alrosu k omezení dodávek ve snaze dosáhnout oživení na trhu.

Americká poptávka po diamantech představuje zhruba 45 procent světového celku. Vloni sice vystoupala na rekordní úroveň, další hlavní spotřebitelské trhy však zklamaly. Čínská poptávka vzrostla v roce 2015 o pouhé procento. Na poptávku po diamantech jakožto i po dalším zboží luxusního charakteru v Rusku nebo na Blízkém východě doléhají nízké ceny ropy, které škodí kupní síle tamních zákazníků.

Sezónní výkyvy

Ceny diamantů po propadu v posledních letech od ledna 2016 vzrostly o téměř 10 procent a nárůst zaznamenávaly dokonce 4 měsíce po sobě. Za poměrně nenadálým zlepšením situace pro drahé kameny stojí kromě oživení poptávky ve Spojených státech snižování produkce dvěma hlavními světovými těžaři.

Nejdelší období růstu diamantových cen za poslední dva roky však jak se zdá směřuje ke svému konci. Utlumená poptávka z Ruska nebo Číny a Blízkého východu ani napjaté podmínky na úvěrovém trhu pro leštiče kamenů příliš nemluví ve prospěch dalšího stoupání hodnoty diamantů. Drahým kamenům se navíc obecně ve druhé polovině roku v posledních pár letech příliš nedaří. Od doby, kdy naposled v období od července do prosince cena diamantů rostla, uplynulo již šest let.

Diamantové odvětví podléhá sezónnosti. Nejrušnějším obdobím pro prodejce šperků je právě doba mezi americkým Díkuvzdáním a asijským lunárním Novým rokem. Po svátcích řezačům a leštičům kamenů docházejí surové zásoby a ti tak během prvního čtvrtletí potřebují inventář doplnit.

Letošní diamantový trend se tak sice jeví o mnoho růžověji, fundamentální problémy však i nadále přetrvávají. Silný dolar navíc zdražuje diamanty pro držitele jiných měn. Citlivým tématem zůstává financování v diamantovém odvětví. Odchod z diamantového podnikání tento měsíc oznámil jeden z největších poskytovatel úvěrů ze sektoru Standard Chartered. Šťastné diamantové léto podle analytiků pravděpodobně nelze očekávat ani letos.

Zdroj: Patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře