Burzovní fondy navázané na zlato vyrovnávají ztráty

Aktiva v největším světovém ETF fondu se zlatem, SPDR Gold Trust, výrazně rostou. Růst zlata předhání akcie a předpověď z Goldman Sachs o vývoji ceny se otřásá v základech.
Eskalující tlaky v Iráku a na Ukrajině odstartovaly poptávku po tomto kovu jako po bezpečném přístavu. Změny v poptávce po zlatě jsou vždy dobře vidět na účetní rozvaze fondu SPDR Gold Trust, jehož největším majitelem je John Paulson se svým hedgeovým fondem.
V úterý SPDR vzrostlo o 2,09 tun na celkovou úroveň 800,28 tuny. Od začátku roku jsou tak 0,3 % v plusu, ačkoli v květnu propad činil 2,7 %.
Kromě Iráku a Ukrajiny se investoři obávají inflace v USA. Goldman Sachs a Société Générale SA předpokládaly, že loňský propad bude pokračovat i letos. Cena na konci roku by měla být někde kolem 1050 dolarů za unci, což zopakovali analytici banky i ve zprávě z 23. června.
Loňský rok vymazal z trhu a z účetních rozvah burzovních produktů navázaných na zlato celých 73 miliard dolarů. Zlato ukončilo 12leté stoupání kvůli růstu cen akcií a klidné inflaci.
„Stále je na trhu dostatek skepticismu, ale až uvidíme zlato pokořit hranici 1400 dolarů, přidají se i další investoři“, tvrdí Peter Schiff, výkonný šéf Euro Pacific Capital. „V určitém bodě bude strach ze zlata klesajícího k 1000 dolarům za unci nahrazen motem: „O tohle nechci přijít.“

Charvát, 10.7.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře