Bundesbanka dokončila návrat zlata

Bundesbanka dokončila návrat zlata

Nejdříve to mělo být pět let, později sedm. Nakonec za zhruba čtyři roky dokončila německá centrální banka Bundesbank převod části svého zlata ze zahraničních trezorů do svých domácích frankfurtských.

Německá centrální banka Bundesbank včera oznámila, že dokončila plán repatriace části svých zlatých rezerv z trezorů v Paříži a New Yorku do svého sídla ve Frankfurtu nad Mohanem. Celý tento tajný a náročný přesun byl nakonec dokončen tři roky před plánovaným termínem. Přesunuto bylo 374 tun zlata z Paříže a 300 tun z New Yorku, což navazovalo na předchozí přesun 940 tun z Londýna.

Německá Bundesbanka tak má nyní ve svých frankfurtských trezorech uloženu více než polovinu z celkových 3 378 tun, které má ve svém držení. Po USA je tak zemí s největším množstvím zlata v držení své centrální banky. Kromě Frankfurtu má pak dalších 36,6 procenta uloženo v New Yorku a 12,8 procenta v Londýně. Do zahraničí bylo německé zlato přesunuto během studené války.

Spiklenecké teorie

Kolem německého zlata, zejména o jeho zahraničních rezervách se několik let šířila řada spikleneckých teorií. Že byly ztraceny nebo použity jinými centrálními bankami, že americký Fed ve svých trezorech žádné německé zlato vůbec nemá. Tyto spekulace a spiklenecké teorie nakonec vedly k tomu, že v roce 2012 Německý spolkový účetní dvůr požádal o kontrolu zahraničních zásob zlata v roce 2012. A následně se Bundesbanka rozhodla stáhnout část svých zahraničních rezerv zpět do Německa.

Tato operace byla zahájena v roce 2013 s cílem dokončit ji do roku 2018. Po jednání s Federální rezervní bankou USA byla tato doba prodloužena na sedm let, ale nakonec celá operace trvala čtyři roky.

Zdroj: Kitco.com

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře