Bundesbanka dokončila návrat zlata
Nejdříve to mělo být pět let, později sedm. Nakonec za zhruba čtyři roky dokončila německá centrální banka Bundesbank převod části svého zlata ze zahraničních trezorů do svých domácích frankfurtských.
Německá centrální banka Bundesbank včera oznámila, že dokončila plán repatriace části svých zlatých rezerv z trezorů v Paříži a New Yorku do svého sídla ve Frankfurtu nad Mohanem. Celý tento tajný a náročný přesun byl nakonec dokončen tři roky před plánovaným termínem. Přesunuto bylo 374 tun zlata z Paříže a 300 tun z New Yorku, což navazovalo na předchozí přesun 940 tun z Londýna.
Německá Bundesbanka tak má nyní ve svých frankfurtských trezorech uloženu více než polovinu z celkových 3 378 tun, které má ve svém držení. Po USA je tak zemí s největším množstvím zlata v držení své centrální banky. Kromě Frankfurtu má pak dalších 36,6 procenta uloženo v New Yorku a 12,8 procenta v Londýně. Do zahraničí bylo německé zlato přesunuto během studené války.
Spiklenecké teorie
Kolem německého zlata, zejména o jeho zahraničních rezervách se několik let šířila řada spikleneckých teorií. Že byly ztraceny nebo použity jinými centrálními bankami, že americký Fed ve svých trezorech žádné německé zlato vůbec nemá. Tyto spekulace a spiklenecké teorie nakonec vedly k tomu, že v roce 2012 Německý spolkový účetní dvůr požádal o kontrolu zahraničních zásob zlata v roce 2012. A následně se Bundesbanka rozhodla stáhnout část svých zahraničních rezerv zpět do Německa.
Tato operace byla zahájena v roce 2013 s cílem dokončit ji do roku 2018. Po jednání s Federální rezervní bankou USA byla tato doba prodloužena na sedm let, ale nakonec celá operace trvala čtyři roky.
Zdroj: Kitco.com
Komentáře