Boj o tanzanské zlato se zostřuje

Boj o tanzanské zlato se zostřuje

Konflikt mezi vládou Tanzánie a těžařskými společnostmi nabývá na intenzitě. Stovky vesničanů vtrhly do zlatého dolu North Mara s cílem ukrást zlatou rudu. Zraněno bylo několik policistů, zatčeno na sedm desítek útočníků.

Spor mezi vládou Tanzánie a těžařskými společnostmi nabývá drsnějších forem. V minulých dnech vtrhly stovky vesničanů do zlatého dolu North Mara, patřícího společnosti Acacia, s cílem ukrást zlatou rudu. Při střetu s ozbrojenými silami bylo zadrženo na sedm desítek útočníků a zraněno i několik policistů. Policejní šéf Morris Okinda k tomu pro agenturu Reuters říká: „Několik skupin více než 500 lidí ozbrojených tradičními zbraněmi, jako jsou mačety a oštěpy, napadlo prostory akyjského dolu … dokonce šly i do závodu na zpracování zlata.“

Vesničané údajně požadovali náhradu za svou půdu a za údajné znečištění způsobené dolu.

Výsledek obrázku pro north mara gold mine tanzania, photos

Vesničané vtrhli do dolu s cílem najít zlatou rudu

Tento útok je pokračováním déletrvajícího sporu mezi tanzanskou vládou a těžaři. Vláda obvinila společnost Acacia z nedostatečných výnosů a vyhýbání se dani v hodnotě desítek miliard dolarů. V důsledku toho vládní komise doporučila, aby Tanzanie požadovala splacení nesplacených daní, přezkoumala možnost zvýšení vládního vlastnictví dolů a pokračovala v zákazu vývozu koncentrátu zlata ze země. Tento zákaz na akvárskou těžbu byl uložen na začátku března, kdy prezident oznámil zákaz vývozu mědi a zlatých koncentrátů ve snaze udržet větší část hodnoty z těžby pro tuto zemi.

Těžaři obvinění odmítají

Těžařská společnost Acacia tato obvinění důrazně odmítá a žádá nezávislé šetření těchto obvinění ze strany vlády. Společnost také vytvořila mikrolite s odpověďmi na vládní obvinění a s podrobnostmi o firemním příspěvku na ekonomice země.

Společnost Acacia, která se v roce 2010 vyčlenila ze společnosti Barrick Gold, je největším těžařem zlata na území Tanzánie. Těžbu provádí na třech dolech – Bulyanhulu, Buzwagi a North Mara. Těžba přispívá na hrubý domácí produkt Tanzanie, který je čtvrtým největším výrobcem zlata v Africe, 3,5 procenty. Vláda nicméně chce tento podíl zvýšit tím, že požádá o další daně ze sektoru.

Zdroj: mining.com

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře