Boj o Osisko se vyostřuje, Goldcorp zvýšil nabídku

Bitva o velký zlatý důl společnosti Osisko Mining Corp. v Quebecu se vyostřila a akcionáři začínají být netrpěliví vůči těžaři, nepřátelské nabídce od Goldcorp Inc. i bílému rytíři společnosti. Stupňující se souboj vstřikuje nový život do skleslého sektoru těžby zlata.
Goldcorp má zájem o kanadský zlatý důl Malartic už několik let a nyní navýšil nabídku na $3,6 miliardy, aby vytlačil přátelskou dohodu mezi Osisko a Yamana Gold Inc. Osisko je menší kanadský těžař zlata s jedním fungujícím dolem (Malartic v Quebecu). Důl je zajímavým aktivem, protože se jedná o velký nízkonákladový důl v politicky stabilní jurisdikci.


Akcie Goldcorp spadly téměř o 4% po zveřejnění zpráv, protože nabídka by výrazně změnila poměr likvidních aktiv vůči hodnotě společnosti. Přesto zůstává nabízená cena zhruba o 4% vyšší než u Yamana Gold.
Yamana, další kanadský těžař, vypustila komplexní nabídku na 50% aktiv Osisko o týden dříve. Někteří z akcionářů Osisko tvrdí, že nabídka Goldcorp není výrazně vyšší než konkurenční, takže nikoho netlačí k uzavření dohody.

Nabídka Yamana Gold je celkem složitá (nejde pouze o výměnu peněz a akcií) a významní investoři připouští, že se nakonec nemusí přiklonit k žádné ze dvou možností.
Akcie Osisko zatím získali 0,5% nárůst ceny na burze v Torontu. Boj o důl je prvním velkým zápasem v kanadském sektoru těžby zlata za více než rok.

Dohody se neuzavírají, protože mnohé těžební společnosti museli odepsat miliardy dollarů z aktiv, které koupily, když byly ceny zlata na vrcholu.

Charvát, 22.4.2014
Zdroj: Reuters, The globe and Mail

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře