Bitcoiny nezachrání ani Čína

Není to tak dávno, co Čína vypadala jako země zaslíbená pro krypto-měny. Bitcoin a jeho konkurenti se obchodovali volně a online burz přibývalo. Existuje odhad, který tvrdí, že Čína v minulém roce stála za více než polovinou všech transakcí. Při ceně $1000 za Bitcoin se na burze BTC China obchodovalo 100 000 mincí denně.

Jenže ta doba je dávno pryč.
Ceny spadly pod $500 a dnes se na stejné burze obchoduje pouze 2000 mincí denně.
Podle Bobbyho  Leeho: „Většina investorů odešla z trhu“. Co se stalo? Krátce řečeno – regulace.

Na začátku prosince prohlásila Centrální banka Číny, že Bitcoin není měna. To růst zpomalilo, ale nadšenci tomu nevěnovali velkou pozornost, protože v úplný zákaz věřil málokdo.
Pak regulátoři zakázali firmám, které zprostředkovávali výměnu mezi podniky a sítěmi kreditních karet, spolupráci s burzami. To byla vážnější rána, jenže účastníci burz si našli cestu okolo (např. přidružené společnosti, aby obstaraly platební systémy).

Šušká se, že centrální banka teď vyžaduje od komerčních bank zastavení obchodování s kyber-burzami do 15. dubna. Takové opatření by pro Bitcoin bylo ještě ničivější, tvrdí Zennon Kapron ze společnosti Kapronasia, místní expert na tuto tématiku.

Bitcoinu se v Číně ani jinde nepadařilo prorazit jako typický platební prostředek. Místo toho funguje hlavně jako spekulační nástroj. A prosakování nových pravidel ještě ztěžuje obyčejným Číňanům investování.

Zatím se ale najdou i seriózní osoby, které tvrdí, že se najde cesta kolem nařízení centrální banky. Pokud by banky nemohly vést účty burzám, daly by se využívat osobní bankovní účty výkonných ředitelů.

OKCoin, další čínská burza, trvá na tom, že má záložní plán, který počítá i s nutností převést byznys do zámoří.

Je brzy vyhlásit konec Bitcoinu v Číně. Dne 21. března vyjasnila centrální banka, že není v plánu zakázat obchod s krypto-měnami. I tak ale pomohla k rozplynutí snu, který vytáhl cenu Bitcoinu vzhůru.

Jak poznamenává pan Lee: „Miliarda Číňanů si Bitcoin v dohledné době nezačne kupovat.“

Charvát, 11.4.2014
Zdroj: The Economist

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře