Bitcoins nová měna, nové zlato?

Tzv. Bitcoin je digitální měna, kterou používá hrstka lidí k obchodování a nákupům přes internet. Je to nejrozšířenější světová alternativní měna, obchodovaná obvykle lidmi, kteří žijí internetem.

Bitcoins – bude to nová jistá měna? Nahradí Bitcoins zlato? Bude Bitcoins novou jistotou? Jak funguji Bitcoins?

Bitcoins mohou být prostřednictvím počítače vyměněny za zboží lokálně i mezinárodně bez finančních institucí, které by blokovaly, nebo monitorovali přesun prostředků. Bez centrální banky, či rezervy ke kontrole a ovlivňování Bitcoins to většinou dopadá tak, že je používají ti, se kterými zbytek světa moc obchodovat nechce.
  

Podobně jako při otevření bankovního účtu, všichni uživatelé musí navštívit Bitinstant a přeměnit lokální peníze na virtuální. Měna je obchodována jako každá jiná s největší burzou s názvem Mt.Gox. To zní snadně. Abyste mohli obchodovat skrz bankovní převody, je nutné „spojit“ bankovní účet s uživatelským účtem za použití stejných přihlašovacích údajů. To už je risk.
Nedávno se Bitcoin dostal do povědomí mnoha investorů. Podle ředitele Bitcoinového zpracovávače Zip Zap, Alana Safahiho, „vzniká tak trochu bublina. Nemám dobrý pocit z rostoucích cen, když k němu dochází tak rychle.“ Za měsíc se 1 Bitcoin vyšplhal z $34 na $147. To mohla být na jedné straně zajímavá investice.

Něco málo k fungování
Bitcoins jsou zakódovány anonymními programátory kolem celého světa a potvrzovány při nákupu přes digitální podpisy. Sběrače dat, jimiž jsou servery určené na produkci Bitcoins vytvoří průměrně 25 nových jednotek za 10 minut. Nabídka měny je však limitována a nové jednotky se přestanou „tisknout“ v roce 2140. Současná hodnota všech Bitcoins je $800 milionů, což není zase tolik v porovnání s biliony, které denně projdou burzami. Přesto vzhledem k nedávnému poklesu zlata, mnozí se poohlíží po jiných formách bezpečné úschovy peněz. Podle CNBC, když začal Kypr doplácet na finanční krizi, se alternativní měna, dříve spíše kuriozita, začala stávat lákavou jako cesta pryč od zmatku a proto její hodnota tak vyskočila.

Charvát 12.4.2013
Zdroj: finance.ninemsn.com.au

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře