Barrick Gold jde cestou automatizace
I přes rostoucí cenu zlata bojují těžařské společností s efektivitou těžby. Ona totiž neroste jen cena zlata, ale také provozní náklady. Dobře dostupná ložiska se postupně vyčerpávají a těžba, jakož i průzkum vhodných nalezišť se přesouvá do stále složitějších geologických podmínek.
Tyto problémy trápí i největšího světového těžaře drahých kovů, kanadskou společnost Barrick Gold. Ta podepsala smlouvu s přední světovou společností Cisco Systems s cílem podstatně více využít při těžbě prvků automatizace a digitalizace. Zkušebním polem se má stát zlatý důl v americké Nevadě (na snímku).
Cíle projektu
Co by měla digitalizace Barricku přinést? Tok dat v reálném čase umožní rychleji reagovat na měnící se vnější i vnitřní podmínky těžby, jakož i třeba operativnější plánování údržby. To by mohlo (stejně jako vlastní těžba) lépe a hlavně rychleji reagovat například na změny cen, výkyvy počasí a další vlivy, které lze jen obtížně předvídat dlouhodoběji dopředu.
Podle výkonného ředitele Barricku Johna Thorntona přinese tato spolupráce i další výhody. Jednak v dlouhodobém horizontu zlepší firemní cash flow, jednak sníží dopady těžby na životní prostředí. A také zvýší transparentnost při jednání s vládami a místními municipalitami v zemích těžby.
Začátek v dole Cortez
Jako první pro tuto spolupráci byl vybrán nevadský zlatý důl Cortez. Zde by měla automatizace přinést vyšší produktivitu těžby a zpracování, zvýšit přesnost a rychlost údržby. Tím by se měl tento důl stát nejefektivnějším dolem ve své třídě.
Samozřejmě ani tato akce není zadarmo. Barrick by do ní měl v tomto a příštím roce vložit kolem sta milionů dolarů. Má však za cíl snížit výrobní náklady na k 700 dolarům za vytěženou unci zlata. Což je proti dnešním nákladům i přes 1000 dolarů za vytěženou unci pořádná úspora.
Dolem Cortez samozřejmě tato snaha neskončí. Získané zkušenosti chce Barrick postupně uplatnit ve svých dalších dolech, stejně jako ve svém správním ústředí.
Vizitka:
Barrick Gold Corporation je největší těžařskou společností na světě. Sídlí v Torontu v Kanadě a zaměstnává asi 27 000 lidí po celém světě. Podíl vyprodukovaného zlata na trhu činil v roce 2015 přibližně 6 %.
Zdrij: Minimg.com
Komentáře