Bank of England usnadnila nacistům prodej ukradeného českého zlata před válkou

The Bank of England umožnila převod zlata, které bylo uloupeno z Československa, do Německa krátce před vypuknutím Druhé světové války. V archivech anglické centrální banky o tom byly nalezeny záznamy.
Dokument, který banka vyvěsila na své webové stránky nese příkaz k úhradě od Banky pro mezinárodní vypořádání (Bank for international settlements – BIS) k datu 21. března 1939. Převedeno bylo zlato v hodnotě 5,6 milionů liber z účtu „č. 2“ na účet „č. 17“.

„Banka, ač jí do toho nic nebylo, měla dobrou představu o tom, komu účet patří, tedy České národní bance, a i když si nebyli jistí, věřili, že účet č. 17 patřil Reichsbank“, říká dokument.
Historici z centrální banky tvrdí, že transakce nemohla být zamítnuta, protože BIS má imunitu a žádná vláda „by nemohla podniknout žádné protiopatření“.

Na účet č. 17 dorazily prostředky v následujících deseti dnech s tím, že 4 miliony liber putovaly do Belgie, Nizozemí a Londýna. O necelých šest měsíců později napadli němci Polsko a Británie jim vyhlásila válku.

„Když válka propukla a ještě nějaký čas potom, incident dále kvasil“, píší historici. Mimo banku a vládu nebyla pozice banky pravděpodobně nikdy doceněna a jejich činy zůstaly obecně nepochopeny.“

Dokument naleznete zde: http://www.bankofengland.co.uk/archive/Documents/archivedocs/wwh/2/p3c9p1292-1301.pdf

Charvát, 31.7.2013
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře