Australský důl pohání solární energie
Solární park o výkonu přes 10 MW bude dodávat elektřinu měďnému dolu v západní Austrálii.
Snaha snížit provozní náklady vede k hledání nových, dosud netradičních řešení. Například měďný důl DeGrussa v západní Austrálii, ve vlastnictví společnosti Sandfire Resources bude využívat elektřinu vyráběnou solárním parkem. Tento park o výkonu 10,6 MW představuje největší solární park v zemi. V praxi to představuje 34 080 solárních panelů na ploše 20 hektarů. Kromě snížení emisí oxidu uhličitého (odhadem o 12 tisíc tun ročně) tak ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude pro těžaře představovat i výparnou úsporu nákladů na energie.
Protože ani v Austrálii nesvítí slunce nepřetržitě, zatímco těžaři potřebují mít elektřinu neustále k dispozici, bude solární park pracovat v tandemu s dosud používanými dieselovými agregáty. Úmyslem je však maximální využití fotovoltaických článků a dieselovými agregáty používat pouze jako rezervní a doplňkový zdroj a pro zajištění provozu základních, zejména bezpečnost zajišťujících zařízení hlubinného dolu.
Důl DeGrussa se nachází asi 900 km severně od metropole západní Austrálie Perthu. Využívá se zde povrchová i hlubinná těžba, zejména sulfidu mědi, vyskytuje se však i zlato a stříbro.
Zdroj: Mining.com
Komentáře