Doly Amplats poprvé ve ztrátě. Propustí 14ooo lidí?
Anglo American Platinum (Amplats) v pondělí varovala před rostoucím neklidem v řadách zaměstnanců, kteří by mohli reagovat na škrty v zájmu obnovení ziskovosti společnosti.
Společnost zveřejnila, že loňský rok uzavřela poprvé za svou existenci ve ztrátě, když se platinové a zlaté doly Jižní Afriky zastavily kvůli téměř dvouměsíčním protestům odborářů a protestům za zvýšení mezd, při kterých zemřelo více než 50 lidí.
Mluvíme zde o „nejničivějším“ sporu od konce apatheidu v roce 1994. Momentální stav také vyvolává otázky na schopnost presidenta Jacoba Zumy vést ekonomiku.
Amplats zápolí s rostoucími náklady a zatím potlačenou cenou platiny. Uvažuje o zakonzervování dvou dolů a prodeji dalšího. To by vedlo ke zrušení 14 000 pracovních míst.
„Neradi bychom někoho strašili, ale faktem je, že vedeme vyjednávání o výši platů. Máme nové odbory a to by mohlo narušovat implementaci revizí portfolií“, varoval ředitel (CEO) Chris Griffith v pondělí. „V žádném případě nepředpokládáme opakování situace z loňska. Snad si všechny zainteresované subjekty uvědomí, že to společnosti masově poškodilo.“
Amplats je z 80% vlastněn nerostným gigante Anglo American. po ztrátě 562 centů na akcii v roce 2012 se společnost rozhodla nevyplácet dividendu. Před rokem měla zisk na akcii 1365 centů.
Stávky v jejích dolech trvaly šest týdnů, než vedení souhlasilo se znovuzačleněním dělníků, kteří dostali výpověď za nedovolené opuštění pracoviště. Ztráta činila 306 000 uncí platiny (8% z ročního výkonu společnosti).
Dělníci z JAR tvrdí, že jejich mzdy mají velké zpoždění za rostoucími životními náklady a to již po desetiletí. Jejich rodiny to potápí hlouběji do chudoby.
Plány na restrukturalizaci společnosti vyšlapávají cestu i ostatním producentům, kteří se musí po proběhlých stávkách také zamyslet nad změnou.
Peter Leon, partner a hlava afrického těžařství a energetiky z právnické firmy Webber Wentzel, vidí v jednáních mezi Amplats, odbory a vládou základy pro střízlivý optimismus. „Je jasné, že je lepší, když spolu strany hovoří, místo toho, aby pořvávaly jedna na druhou“, řekl pro Reuters na konferenci v Kapském městě.
Přestože doly Amplats jsou už v běžném provozu, společnost čelí dalším výzvám ve svých dolech v Rustenburgu kvůli problémům s hloubkou některých žil. Griffith připustil, že z firmy se valí peníze a proto si nemůže dovolit převratné kroky. „Máme dostatek prostoru, máme už i směr, smlouvy dodržíme, ale musíme se postarat o ziskovost společnosti.“ Finanční ředitel sdělil: „V tomhle roce musíme dostat peníze na nulu, rok 2013 neměl být prahem ale jsme optimističtí ohledně roku 2014“.
Charvát 9.2.2013
zdroj: Reuters.com
Komentáře