V Amazonii se zlato těžit nebude. Jak dlouho?

V Amazonii se zlato těžit nebude. Jak dlouho?

Brazilský prezident Michel Temer podlehl globálnímu tlaku ze strany ekologů, umělců a mnoha nevládních organizací a v úterý zrušil v srpnu vydanou kontroverzní vyhlášku, která by otevřela těžbě rozsáhlou národní rezervaci v Amazonii. Nadále tak bude trvat chráněný status Národní rezervace Renca, která se rozkládá v severních státech Amapa a Pará a sahá až k hranicím s Francouzskou Guyanou a Surinamem.

Oblast, pokrývající 46 000 čtverečních kilometrů (zhruba velikost Švýcarska), je bohatá na zlato, železnou rudu, měď a další minerály. Je také domovem domorodých kmenů Aparai, Wayana a Wajapi a rozsáhlých koutů nedotčeného lesa.

Proti této kontroverzní vyhlášce se zvedl velký odpor ze strany ekologů a řady nevládních organizací. Dokonce ji pozastavil i soud, protože podle něj musí otázku těžby v těchto lokalitách řešit parlament a nikoliv prezidentský dekret. Sám prezident Téměř se tak nakonec rozhodl tento sporný dekret zrušit.

Brazil’s president revokes decree allowing mining in Amazon

Amazonské pralesy jsou nezastupitelnou součásti ekologického systému Země.

Na jak dlouho?

Je pravdou, že amazonské deštné pralesy zastávají významnou roli v ekologickém systému celého světa. Na druhé straně se brazilská ekonomika potýká s řadou velmi vážných problémů a v Amazonii ležící velké zásoby zlata, železné rudy, mědi a dalších nerostů by při ohleduplné těžbě mohly Brazílii významně pomoci.

Samozřejmě že těžaři budou po této oblasti dál pošilhávat a hledat cesty, jak se k těmto zdrojům dostat. V samotné oblasti Renca je podle organizace již 14 nelegálních dolů a osm přistávacích ploch pro letadla. Problém by se tak podle Greenpeace s povolením průmyslové těžby ještě více zhoršil.

Výsledek obrázku pro brazílie, Renca, foto

Využití této oblasti se zcela nevzdává ani brazilské ministerstvo energetiky. Chce proto iniciovat širší debatu o možném budoucím využití tamních zdrojů. Ministr Fernando Coelho Filho k tomu uvedl, že Brazílie potřebuje ekonomický růst a vytvářet pracovní místa, přilákat investice do těžby a využít hospodářský potenciál regionu. Je tak více než pravděpodobné, že otázka využití těchto zdrojů bude dříve či později znovu nastolena.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře