Africké zlaté doly končí se znečišťováním – Fairtrade zlato
Plán může ohlašovat revoluci „zeleného zlata“, doly se zavazují k zákazu dětské práce, dodržován bezpečnostních předpisů a zamezení toxickým únikům.
FOTO: Dělníci přimíchávají do zlaté rudy rtuť a rýžují ji, aby oddělili zrnka zlata. Zlatý důl Nsangano, severní Tanzánie Fotograf: Matt Crossick/Fairtrade
V Tanzánii není pohled na hořící rtuť v ulicích ničím neobvyklým. Tekutý kov se používá k extrahování zlata a poté se nechá vypařit, čímž za sebou zanechá vločky drahého kovu, ale také jedovaté obláčky.
V tomto nebezpečném odvětví už ale možná začínají rýsovat lepší zítřky. Faitrade international minulý týden ohlásilo, že až 12 dolů v Tanzánii, Ugandě a Keni začne do roka prodávat první etické Africké zlato.
Neexistují oficiální počty rtutí přiotrávených Tanzánců, ale problémy s pamětí, nevolnost a rozdvojené vidění jsou v malých dolech běžné. Tanzánie je čtvrtým největším Africkým vývozcem zlata. V dolech pracuje asi 15 milionů lidí, z toho mnoho nelegálně v malých nelicencovaných dolech a produkují kolem 200 až 300 tun kovu ročně. Většina dělníků pracuje na 24-hodinových směnách bez základních bezpečnostních helem, bot a brýlí.
FOTO: Punc Fairtrade a Fairmined na zlatě v Londýně. Fotograf: Anthony Devlin/PA
Fairtrade se snaží o změnu. Pod tříletým plánem zaštítěným společností Comic Relief mění doly své praktiky v otázkách dětské práce, zdravotních a bezpečnostních pravidel a jedovatých úniků. Doufají, že kupující v Evropě, Asii a Americe budou ochotni zaplatit za „zelené zlato“ více.
Charvát, 9.9.2013
Zdroj: The Guardian
Komentáře