Zájemců o peruánskou měď přibývá

Zájemců o peruánskou měď přibývá

O záměru peruánské vlády najít nového provozovatele měďného dolu Michiquillay prostřednictvím dražby jsme již psali. Přestože se dražba má uskutečnit až 15. listopadu, zájemců o tento projekt přibývá. A to i přes vyvolávací cenu, kterou peruánská vláda stanovila na dvě miliardy dolarů.

Důl Michiquillay prošel již několika změnami majitelů. Aktivum dříve patřilo přednímu světovému těžaři Anglo American, ale tento světový těžař kvůli kapitálovým omezením tento projekt koncem roku 2014 opustil.

V projektu následně pokračovala společnost Milpo, kontrolovaná brazilskou společností Votorantim Metals. I tento těžař však v březnu letošního roku z projektu odešel kvůli požadavkům státní agentury Proinversión na rozvoj dolu Proto dojde k dražbě.

Důl Michiquillay bude 15. listopadu vydražen.

Podle společnosti Proinversión se minerální zdroje Michiquillay odhadují na zhruba miliardu tun mědi s průměrným stupněm 0,629 % a mezní hodnotou 0,4 % mědi. Aktivum také obsahuje zlato, stříbro a molybden.

Projekt láká velké hráče

Jedním z těch, kteří zřejmě o získání tohoto měďného dolu vážně uvažují, je těžařská společnost Bonaventura. Ta by tím chtěla posílit své dosavadní aktivity při těžbě mědi v Peru. Vlastní totiž již pětinový podíl na dole Cerro Verde (zbylý podíl vlastní Freeport McMoRan, společně se společností Newmont provozuje také důl Yanacocha a připravovaný důl Conga, který také leží v severní části provincie Cajamarca. Pokud tedy získá důl Michiquillay, ráda by s ním a s projektem Minmetals China-gold Galeno sdílela společnou infrastrukturu, čímž by snížila výrobní náklady.

Severní provincie Cajamarca je místem mnoha měďných dolů.

Nejde jen o Michuquillay

Peru věnuje těžbě mědi velkou pozornost a má s ní velké plány. Jestliže loni představovala těžba 2,3 milionu tun, pak v roce 2021 by měla dosáhnout dvojnásobku, konkrétně 4,8 milionu tun. Napomoci k tomu by měly skoro dvě desítky projektů, ať již nových dolů, či zvýšení výroby u dolů stávajících. Peru by si tak mělo upevnit svou pozici druhého největšího světového těžaře mědi, hned po sousedním Chile. Nahrává tomu i stále se zvyšující světová poptávka po tomto v řadě odvětví nezbytnému kovu.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře