Těžaři opět objevují Grónsko

Těžaři opět objevují Grónsko

 

Grónsko – země krásná, i když s převážnou částí pokrytou věčným ledovým příkrovem. Ale také země s velkou zásobou nerostů, na něž míří přední světoví těžaři.

Po několika letech

Grónsko má obrovský potenciál pro těžbu nerostů, ale od roku 2013, kdy byl uzavřen zlatý důl Nalunaq, nebyl uveden do provozu žádný nový důl. Přestože grónské úřady schválily během posledních osmi let šest těžebních plánů, žádný z nich se však dosud neuskutečnil.

Nyní by mělo dojít ke změně. Místní úřady vydaly povolení společnosti Ironbark Zinc Limited k těžbě zinku a olova. Pravděpodobně přitom nejde o další z řady neuskutečněných plánů. Australská společnost Ironbark totiž možnosti těžby v Grónsku zkoumá již řadu let. Již v roce 2013 vydala studii proveditelnosti těžby a nyní chce zahájit těžbu na jedné z vytipovaných lokalit, a to v severním Grónsku. Podle dosavadních průzkumů, které zahrnovaly kromě jiného i 67 kilometrů provedených vrtů, by ložisko mělo obsahovat kolem třinácti miliard liber zinku a olova.

Map of the Citronen Zinc-Lead project in Greenland, courtesy of Ironbark Zinc Limited.

Je to první ze tří grónských projektů (viz obrázek) zmíněné společnosti, který se tak nyní posouvá do fáze přípravy zahájení vlastní těžby. Konkrétně v oblasti Citronen fjord. Kromě toho forma pracuje i na dalších třech projektech v Austrálii.

Důl, jehož provoz by měl být zahájen v roce 2017 nebo 2018, by měl zaměstnávat pět stovek pracovníků a jeho životnost je odhadovaná na 14 let. Dostatek kvalifikovaných pracovníků se přitom jeví jako velký problém všech grónských projektů. Na financování rozjezdu (v přepočtu cca 5 miliard korun) by se měla podílet i čínská společnost China Non-Ferrous Metal Mining Group.

Grónsko nabízí mnohem více

Grónsko však může těžařům nabídnout mnohem více než jen zinek a olovo. V roce 2013 grónský parlament odhlasoval konec zákazu těžby uranu, což umožnilo cestu k průzkumu podle některých odhadů opravdu velkých zásob tohoto radioaktivního prvku. Nejenom jeho. Zejména Australané také zkoumají velká naleziště zlata, železné rudy, mědi či vzácných zemin. Podle některých vědců je toto velké grónské přírodní bohatství dědictvím tři miliardy let starého dopadu gigantického meteoritu.

V Grónsku je samozřejmě nutné počítat i s velmi tvrdými přírodními podmínkami, podobně jako v severních částech Sibiře. Postupné vyčerpávání nalezišť v příznivějších klimatických podmínkách však nutí těžaře postupovat do stále nehostinnějších končin.

Zdroj: Mining.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře