Súdán spoléhá na těžbu zlata

Súdán spoléhá na těžbu zlata

Súdán je sice chudou africkou zemí, ale s velkým potenciálem růstu, neboť disponuje velkou zásobou nerostných surovin. Nyní se chce jeho vláda zaměřit na drahý kov nejcennější – zlato.

Súdán – chudá africká země, navíc řadu let zmítaná těžkými boji v jižních provincích, které vyvrcholily odtržením těchto provincií a vznikem Jižního Súdánu. Tím země také přišla o velká ložiska ropy ležící v těchto jižních provinciích.

Severní část země se však nemusí a nechce propadnout do chudoby. Má totiž velký potenciál růstu spočívající ve velkých zásobách nerostných surovin. Navíc počátkem roku 2017 skončily na zemi uvalené ekonomické sankce a země tak chce využít příležitosti výrazněji s těmito surovinami vstoupit na mezinárodní trhy. Tu nejcennější komoditu představuje zlato.

Rychlý růst těžby súdánského zlata se odvíjí od roku 2009, kdy se súdánská těžba zlata zvýšila o více než 560 procent. V roce 2013 země vytěžila kolem 50 tun zlata, loni již dvojnásobek. A má velké plány i pro další roky.

Chybí peníze na investice

V současné době patří Súdán spolu s Ghanou a Jihoafrickou republikou mezi tři největší africké producenty zlata. Má dokonce tendenci se v roce 2018 osamostatnit jako vůbec největší africký producent této drahé suroviny. Zejména v okrajových částech země se nacházejí velká, dosud nevyužitá ložiska žlutého kovu. K rozvoji těžby chybí pouze dostatek financí ze strany velkých nadnárodních těžařů, které chce vláda země na tato naleziště přilákat.

Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)Těžba zlata v dole Wad Bushara nedaleko súdánského Abu Delelq. (27. dubna 2013)

Současná těžba zlata v Súdánu se totiž potýká s několika problémy. V zemi působí kolem 130 těžařských firem (z toho 13 zahraničních). Čili většinou menší firmy nedisponující potřebným kapitálem. Od toho se také odvíjí základní problém súdánské těžby zlata – chybějící moderní technologie a základní prvky bezpečnosti práce. Varovným mementem je havárie dolu Wad Bushara v provincii Dárfúr v roce 2013, kde po zřícení stropu zahynulo pře sto horníků a záchranářů.

A jaká je představa súdánské vlády? Jestliže v roce 2016 bylo vytěženo sto tun zlata, chce vláda během pěti následujících let zvýšit produkci na dvojnásobek. Pokud narostou zahraniční investice. Tento nárůst by na jedné straně mohl výrazně ovlivnit cenu zlata na světových trzích, na straně druhé pomoci súdánské ekonomice.

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře