Stane se palladium zlatem budoucnosti?

Nevídaný vývoj vykazuje v letošním roce cena palladia. Tento kov sice ještě na rozdíl od zlata a stříbra nestojí v centru zájmu investorů a spekulantů, budoucnost však může mnohé změnit.

Palladium dosáhlo v posledních letech obrovského růstu ceny. Jestliže v září 2009 se trojská unce palladia obchodovala za 300 dolarů, pak začátkem letošního roku to již bylo 700 dolarů a v průběhu roku to bylo až 900 dolarů, čímž kov dosáhl svého 13letého maxima. I když následně nastal pokles až na současných zhruba 840 dolarů za trojskou unci, znamená to stále velmi vysoký nárůst.

Co je příčinou tohoto vývoje? Jednou z příčin letošního vývoje je pětiměsíční stávka jihoafrických horníků. Jižní Afrika je přitom po Rusku druhým největším světovým těžařem palladia, když zajišťuje téměř 40 procent světové těžby. Svou roli také sehrály obavy z omezení ruských dodávek palladia v důsledku uvalených sankcí.

Druhou zásadní příčinou je stále rostoucí spotřeba palladia v automobilovém průmyslu. Toto je navíc dlouhodobý vliv. Bez palladia a platiny se neobejdou automobilové katalyzátory a tlak na snižování vypouštěných emisí stále roste. Obrovským spotřebitelem palladia se stále více stává Čína. Jednak čínský trh je výrazně hladový po automobilech, jednak čínská vláda začíná výrazněji tlačit na snižování emisí v celé ekonomice. To s sebou přináší rostoucí spotřebu palladia.

Na druhé straně zásoby palladia jsou dost omezené a další zdroje nejisté. I to ovlivňuje cenu kovu, která zřejmě ještě nedosáhla svého vrcholu. Analytici již ani nevylučují dosažení hranice 1000 dolarů za trojskou unci. Ne sice v letošním roce, ale zase ne v příliš vzdálené budoucnosti. To může znamenat zvýšený zájem investorů o tento kov, který by se tak mohl vyrovnat zlatu, případně je dokonce začít nahrazovat.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře