Proč vlastnit komodity, jaké kupovat?

Během prvního desetiletí tohoto století ceny komodit vyletěly. Nyní se otevírají nové zdroje, zatímco poptávka v Číně upadá, což vede investory k očekávání poklesu cen. Jon Ruff a Seth J. Masters přišli s opačným tvrzením.  Kupovat drahe kovy, obecne barevne kovy, ci jine komodity?
Každá komodita čelí unikátní situaci poptávky/nabídky. Příklad železné rudy a ropy může investorům efektivně napovědět, jakou cestou se dát v náročném cenovém klimatu.
Železná ruda je zářným příkladem komodity s příliš velkou zásobou. Železo je čtvrtým nejobvyklejším prvkem v zemské kůře a je pouze otázkou času, kdy investice umožní méně nákladnou těžbu na vyrovnání poptávky – pravděpodobně kolem roku 2017 podle Marcquarie Group. Do té doby musí díru na trhu plnit nákladná těžba z čínského pobřeží a několik dalších menších producentů. Takové doly vyžadují ceny kolem $120 za tunu, aby dosáhly nulového zisku alespoň na bázi cash. Při nižších cenách musí zavřít.
Spotová cena železa má letos zatím průměr přes $130. Ceny se pravděpodobně dotknou udržitelné hranice během pár let. Ačkoli ceny mohou lehce klesnout, železo se zdá výt atraktivní investicí. Futures kontrakty na železo na rok 2016 mají průměr kolem $100 za tunu. Při mezní ceně $120 za tunu v roce 2016 by takový kontrakt vynesl 20% zisk.

Ropa (Brent) – možnost vyhrát na nečekané inflaci
Ropa také čelí nebezpečí přebytku na trhu z důvodu přeměny těžebních metod. Jen v USA se očekává nárůst 5 milionů vytěžených barelů denně do roku 2020. To je více, než kterákoli jiná země s výjimkou Ruska, USA a Saudské Arábie. Toto a další mezní zdroje těžby jsou ziskové při ceně nejméně $85 za barel. Při skromném odhadu inflace to v roce 2016 bude $95.

Spotová cena ropy (brent) je v průměru $110 za barel a futures na 2016 odpovídají $95. Představuje to ideální podmínky pro zisk z potenciálních cenových šoků s relativně malým záporným rizikem. Riziko je malé protože cena $95 za barel se dá chápat spíš jako dno, než jako opravdová cílová cena. Pokud nadměrná nabídka srazí ceny, flexibilní těžba ropy je schopná dodávky zastavit a ceny udržet na přijatelné úrovni. Pokud bude ropy dostatek, ceny se do roku 2016 pravděpodobně nezvednou, ale se stejně pravděpodobně ani neklesnou. Zvýšit je může geopolitické riziko, inflace, nebo jiné problémy s dodávkou.

Komodity stále drtí inflaci
Tyto příklady ukazují, jak se dá profitovat z komodit ve střednědobém horizontu. Na druhé straně komodity jako měď a zemní plyn s odlišnou dynamikou nabídky a poptávky zažijí spíš růst cen, i když asi ne takový jako doposud.

Každá komodita je samozřejmě specifická, ale mají jednu společnou vlastnost – většinou se jim daří při výkyvech inflace na rozdíl od akcií a dluhopisů. V tom je jejich nejdůležitější role.

Charvát, 18.9.2013
Zdroj: Pragmatic Capitalism

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře