Podvod se zlatem za několik milionů. Čeho se vyvarovat při obchodování se zlatem?

V minulém týdnu se pravděpodobně stal podvod při výměně zlata. Policie ČR nabádá k obezřetnosti při větších objemech i bezhotovostním obchodování. Zejména je důležité sledovat kvalitu materiálu a obsah zlata a drahých kovů ve slitcích.

Obchodování s fyzickým zlatem je založené na rychlých informacích,  na důvěře mezi obchodníky a na serióznosti deklarovaných obsahů.  V tomto případě je důležitá obezřetnost nejen na peníze, ale je důležité mít se na pozoru pokud se jedná o vyšší množství materiálu oproti běžnému pohybu.
Obchodování se zlatem
Obchody se zlatem probíhají na třech různých úrovních:
1, fyzický nákup a prodej investičního zlata hotovostně či bankovním převodem.
2, nákup a prodej „papírového zlata“, burzovní komodity, akcie atd., tedy bezhotovostní obchodování s nefyzickým zlatem.
3, fyzický nákup polotovarů zlata, zlomkového zlata, slitků.
4, zpracování zlata, zlomkového zlata, odpadu s obsahem drahých kovů za úplatu, tedy bezhotovostní obchodování.

V prvním týdnu dubna 2014 došlo pravděpodobně k podvodu právě při čtvrtém způsobu obchodování se zlatem.
Slovenská obchodní společnost dala německé společnosti k přepracování několik desítek kilogramů nízkoryzostního zlata a protihodnotou si odebrala řádově sedm kilogramů ryzího zlata s tím, že rozdíly budou po tavbách a následných analýzách dorovnané.
Jaké pak bylo zděšení německé společnosti, která místo nízkého obsahu zlata nalezla v předkládaném slitku jen stříbro a měď.
Následně při pokusu o vyřešení sporných údajů jako obchodního „nedopatření“ se nepodařilo dojít k řešení a nyní je vše v šetření policie, že se jedná o pokus o podvod.

Čeho se při obchodování se zlatem vyvarovat?
– Nabídka, která se vymyká obvyklostem.
– Malý zisk, velké riziko.

Mimořádná nabídka
Jak bylo uvedeno, způsobů obchodování se zlatem a drahými kovy je několik a u každého z nich vznikají jistá rizika a čím více se jakýkoli obchod či transakce vymyká od ostatních obchodů, transakcí, je důležité být obezřetnější.
Skokové změny v nabídce výkupu, prodeje či zpracování zlata se delší dobu probírají předem a obě strany počítají a kalkulují s mnoha faktory, ať se jedná o čas, propady ceny na burze, bezpečností rizika, nebo nežádoucí příměsi.
Nebývá tedy běžné, že se najednou skokově uskutečňují neplánované zvýšené obchody.
Předpokládaný vyšší nákup, zpracování, přepracování odpadu s obsahem drahých kovů je delší dobu připravován a probírán na obou stranách obchodu, neboť obě strany se snaží co nejlépe obchod zpracovat, aby bylo co nejméně nákladů rizik a nejvyšší zisk, což si vyžaduje delší čas na obou stranách, i několik týdnů, ne však dní.
Pokud tedy jedna strana nabízející přichází stále s další a další nabídkou, pak je lepší být obezřetný!

Malý zisk, možný prodělek
Vydělat pár procet, či prodělat vše? Selský rozum a pravidlo obchodu říká:
„Raději obchod neudělat, než prodělat“
Obchod se zlatem, který má přinést pár procent zisku, když vypadá, že by mohl znamenat znatelnou ztrátu, je lepší neuskutečnit. Ne všechny rychlé obchody bývají dobré!
Při zpracování zlata, kde se může jednat o profit například jen 0,5 % nebo 2 % za přepracování, výměnu je důležité znát obsah zlata ve slitině či odpadu, stejně tak obsah dalších drahých kovů, který se dá zjistit chemickou analýzou, případně rychlou spektrální analýzou, která bývá dnes již velmi přesná s menším zkreslením.

Obchodníci rizika znají.
Většina obchodníků se zlatem i začátečníků, stejně tak zpracovatelů drahých kovů tato rizika zná, a proto se je snaží eliminovat. Používají se přesné státem cejchované váhy a analýzy renomovaných laboratoří či spektrální analýzy z osvědčených spektrometrů.
Při obchodování se zlatem se však i mezi konkurencí dodržují jistá pravidla a zachovává se etika nepodvádět v deklarovaném obsahu. Tato důvěra je velice důležitá při obchodování se zlatem, neboť dovnitř slitku nevidíme, a proto se akceptují zkoušky od ověřených společností počínaje Puncovním úřadem jako nejvyšším arbitrem v naší zemi až po velké podniky a zpracovatele drahých kovů v ČR

PODEZŘENÍ NA VELKÝ PODVOD
Co se tedy stalo? Česká společnost na území ČR vyměnila nízkoryzostní slitky zlata za ryzí zlato s německou společností v minulém týdnu. Po následné tavbě zlatých slitků se zjistilo, že slitky neobsahují zlato, ale jen stříbro a měď.
Jak došlo k záměně Zlato – měď?
Slitek s obsahem stříbra, mědi a dalšími přiměsmi vypadá barevně i hmotnostně na první pohled podobně jako slitek nízkoryzostního zlata. Celá rafinovanost spočívala již v prvním slitku, který měl doprovodnou deklaraci jedné větší pražské společnosti zpracovávající zlato o provedené zkoušce, zatavené, orazítkované běžným způsobem, tedy společnost, která následně slitky s důvěrou přebírala, neměla pochybnosti ani o dodavateli a ani o zkušební laboratoři.
Avšak množství, které dodavatel přivezl, a to několik desítek kg, bylo značně vyšší, než bylo běžné a do konce prvního týdne dubna 2014 si průběžně odvezl cca sedm kilogramů ryzího zlata v hodnotě cca 6 milionů korun!
Nyní je předmětem šetření POLICIE ČR oznámení dotčené německé společnosti, která podala podnět na podezření z pokusu o podvod, kdy německá společnost dodala 7 kilogramů zlata a obdržela několik kilogramů stříbra a mědi, čímž ji vznikla ztráta a dodavatelská česká firma rozdíl nechtěla uhradit.

Falesne-zlate-slitky-201404

Vyjednávání právníků neuspělo
Německá společnost se zprvu snažila vše vyjednat jako obchodní záležitost právní cestou i s možnou nabídkou postupného vyrovnání, ale jednání nevedlo k dohodě, proto se němečtí obchodníci se zlatem obrátili v souladu se zákony na Policii ČR.
Dodavetel může mluvit o štěstí, že německá firma postupovala vstřícně v souladu se zákony ČR nejdříve s pomocí právníků a nyní i součinně s policií.
Pokud by odběratelem byla například společnosti z jiných krajin, tak by asi vše řešili svými metodami.

Stopy vedou z Pardubic na Slovensko a zpět do Čech
Dodavatel – pardubická s.r.o. se hájí, že se stala obětí podvodu také!
Odběratel, německá společnost, má seriozní jméno na evropském trhu, má svoji organizační složku v Praze.
Pardubická s.r.o. převzala materiál od slovenské s.r.o. a tvrdí, že byla přesvědčená o daném obsahu zlata.
Slovenská společnsot sídlící v Bratislavě má však české majitele a její další činností je obchodování s palivy. Tedy stopy ze Slovenska vedou zpět do Čech.

Podvody: DPH, LTO, zlato
Vypadá to jako slovní veršovaná hříčka: „podvody s DPH na LTO a zlato“
Veřejnost je stále informovaná o podvodech benzínek a společností obchodujících s palivy a LTO (lehké topné oleje), kde se dělají podvody na daních, které jsou rozdílné u topných olejů a benzínu či nafty, stejné to začíná být i se zlatem.
Nekalé společnosti využívají rozdílů daní i nízkoryzostního zlata a ryzího zlata, které se obchoduje ve zvláštním režimu s 0% DPH, to jsou nové metody jak „vydělat“ (okrást stát).
Budeme se setkávat s tím, že obchodníci (podvodníci) s LTO přesedlají na zlato?

Podvod na DPH nebo na klienta?
V tomto případě se nejednalo o podvod na stát a krácení daní, ale pravděpodobně mohl někdo zaměnit zlaté slitky za měděné, kde se nejedná o rozdíly pár procent, ale o obrovské násobky !

.
.
.
.
Slavomír Primák
9.4.2014
.
.

Článek bude mít pokračování….

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře