Mincovny bojují s vysokou poptávkou po zlatě

Klesající cena zlata vyvolává růst poptávky po tomto kovu. Někteří velcí výrobci zlatých slitků a mincí proto začínají mít problémy s uspokojením poptávky. Jako důvod uvádějí nedostatek nerafinovaného zlata od dodavatelů.

Cena zlata již delší dobu pozvolna klesá a to vyvolává zájem spotřebitelů o koupi zlatých mincí či slitků. Zájem zejména v Asii, Evropě a USA má již za následek, že velké mincovny nedokážou tuto poptávku plně pokrývat.

Jednou z velkých mincoven, která podobné problémy, je australská mincovna Perth Mint. Důvodem jsou podle představitele mincovny Nigela Moffata nedostatečné dodávky nerafinovaného zlata. Veškeré zlato, které bylo dodáno, šlo ihned po zpracování do požadované podoby a kvality do prodeje. Obzvláště silná je poptávka po zlatých kilových slitcích, které jsou vyváženy zejména do Indie, Číny a v poslední době silně vzrostl zájem i ze strany Thajska. Výrazně roste i počet jednotlivých zájemců z Evropy a USA.

Obdobnou zkušenost má rovněž americká mincovna US Mint se zlatými mincemi Eagle, zejména o váze jedné unce, která v červenci zaznamenala poptávku v množství 136, 5 tisíce trojských uncí zlata, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu měsíci.

Nejde však jenom o zlato. Podobnou zkušenost má US Mint i se stříbrnými jednouncovými mincemi Eagle. Počátkem července musela mincovna prodej pozastavit, protože jí prostě došlo stříbro. Když po třítýdenní přestávce mincovna obnovila prodej, prodala za jediný týden mince v celkovém množství cca 2,6 milionu kusů a za celý červenec tak stihla prodat 4,03 milionu mincí.  Přitom za celý červen to bylo 4,8 milionu kusů.

Zdroj: Zlaťáky

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 8,00 out of 10)
Loading...

Komentáře