Měď nadále kolem čtyř tisíc

Měď nadále kolem čtyř tisíc

Nějakou dobu to vypadalo, že měď překonala dlouhotrvající pokles cen komodit a konečně se odlepila ode dna. Poté co se její cena počátkem roku dostala z šestiapůlletého minima (4 318 dolarů za tunu), se cena červeného kovu držela víceméně v rozmezí 4500 až 5000 dolarů za tunu. A to díky čínské spotřebě.

Právě Čína byla od počátku komoditního super cyklu v roce 2002 zdrojem většiny růstu poptávky po červeném kovu. V ostatních částech světa spotřeba v tomto období se zpomalujícím hospodářským růstem stagnovala nebo dokonce klesala.

Čínská poptávka po mědi využívané hlavně v elektrických energiích a stavebnictví v prvních šesti měsících letošního roku meziročně vzrostla o 2,6 procenta. Globální poptávka potom stoupla o 1,3 procenta. Čína stojí za téměř polovinou světové poptávky po mědi, ta je letos odhadována na úrovni zhruba 22 milionů tun. Oslabení růstu poptávky v Číně by tak jen posílilo nárůst zásob.

Zpět do reality

Investice do státní infrastruktury a energetického průmyslu, který generuje zhruba třetinu čínské poptávky po mědi, však zpomalují. Obdobná je situace i v realitním a stavebním sektoru, který spotřebovává více než 20 procent z celkové čínské poptávky po červeném kovu. V červenci se meziročně propadl i čínský dovoz mědi, a to o 14,3 procenta na 360 000 tun.

Ani nabídková strana trhu nezavdává příliš důvodů k optimismu. Rostoucí produkce dolů v Peru, Indonésii nebo Zambii by mohla vyústit ve větší než očekávaný nárůst přebytku na trhu. Americká banka Goldman Sachs počítá pro letošní rok se zvýšením měděných dodávek o 4,7 procenta. Vzhledem k tomu, že větší dodávky se na trhu postaví proti slabšímu růstu poptávky, může cena mědi zůstat pod tlakem. Zmíněná banka předpovídá pro následujících šest měsíců cenu mědi na úrovni 4200 dolarů za tunu a pokles na 4000 dolarů v horizontu 12 měsíců.

Zdroj: Patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře