Je severní Evropa novým těžebním Eldoradem?

Nízká cena ropy znatelně pomáhá těžařským společnostem snižovat náklady. Jedním z nespočtu následků je i rozkvět evropského trhu s železnou rudou. Mezinárodní společnosti hledají na kontinentu a poblíž ložiska tzv. vzácných zemin.
Finsko je často popisováno jako nejlukrativnější severoevropská destinace pro investice do těžby kvůli místním zásobám mědi, stříbra, železné rudy, niklu a zinku a jak globální oteplování odkrývá ložiska vzácných kovů, začíná se o zemi mluvit jako o příští významné těžební oblasti.

Švédsko je domovem největšího světového dolu na železnou rudu. Produkuje 90 % železa v Evropě. Před pár dny vyjádřila kanadská těžební společnost pozitivní očekávání, neboť se jí zatím podařilo nalézt dvě úctyhodná ložiska niklu v severní části země. Do roku 2025 by tak Švédsko mělo ztrojnásobit svou těžební produkci.

Grónsko, které vlastní největší naleziště vzácných zemin hned po Číně, hledá po světě investory, kteří by vytvořili v zemi těžební průmysl. Dle dat Evropské komise má Grónsko „obzvlášť silný potenciál u šesti ze čtrnácti prvků ze seznamu kritických surovin pro EU.“

Další a ne poslední nárůst je očekáván v Norsku, které by mělo svých 40 existujících dolů rozšířit na 70 v následujících několika letech.

Charvát, 31. 3. 2015
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře