Goldman Sachs: Ceny kovů ještě poklesnou

Goldman Sachs: Ceny kovů ještě poklesnou

Ceny zlata, stříbra, dalších drahých i průmyslových kovů již nějakou dobu trvale klesají. Řada analytiků přitom předpovídá, že tento pokles bude u řady z těchto kovů pokračovat i nadále. Jedním z nich je i přední banka Goldman Sachs.

Co tedy Goldmani předpovídají? Srovnávají možný vývoj cen kovů s ropou. Cena ropy podle nich oživí rychleji než cena kovů, kde u většiny z nich dojde k dalšímu výraznému poklesu. Proč? Kovy na rozdíl od ropy mají podstatně vyšší náklady na uzavření produkce, na omezení produkce, na případnou obnovu produkce a naopak téměř neomezené skladové možnosti. U kovů se dá také předpokládat, že utlumená poptávka vydrží podstatně déle než u ropy. Největší světový spotřebitel průmyslových kovů, Čína, se snaží projít transformací s cílem vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou, čili s nižší spotřebou kovů. To výrazně ovlivní poptávku po těchto kovech.

Experti banky se také vyjadřují k možnému vývoji cen některých určitých kovů. Největší propad předpovídají mědi. Ta by měla spadnout během současného roku o dalších 14 procent až na cenu 4000 dolarů za tunu. Analytici u mědi předpokládají, že k vyváženému stavu mezi nabídkou a poptávkou by mělo dojít až kolem roku 2020.

Na milost neberou ani další kovy. U hliníku předpovídají pokles ceny během následujících dvanácti měsíců z 1550 na 1350 dolarů za tunu. Růst poptávky he hluboce pod očekávaným trendem a největší světový spotřebitel, opět Čína, žene svou těžbu na maximum. Navíc mají tito čínští těžaři velké hotovostní rezervy, které jim umožní přečkat období nízkých cen kovu. Pokles předvídají také zlatu. Zde je hlavním důvodem růst reálných úrokových sazeb v ekonomice, což snižuje zájem investorů o zlato. To by se koncem roku mělo dostat až na úroveň 1000 dolarů za trojskou unci.

Relativně dobře podle předpovědi Goldman Sachs může dopadnout zinek. Ten by se měl nějakou donu držet na úrovni 1800 dolarů za tunu, přičemž během dvanácti příštích měsíců by jeho cena mohla klesnout na 1700 dolarů.

Jiní analytici mohou vidět situaci jinak. Světová ekonomika je totiž nesmírně provázaná a jakákoliv odchylka kterýmkoliv směrem, či jakákoliv mimořádná událost může vývoj cen drahých i průmyslových kovů vychýlit zcela nečekaným směrem.

Zdroj: Ekonomický deník

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře