Ghanský problém s ilegálními horníky

Ghanský problém s ilegálními horníky

Ghanský zlatý důl, uzavřený v roce 2014, nemůže být znovu uveden do provozu. Důvod je přitom dost zvláštní. Jsou jím ilegální horníci, jichž se v dole pohybuje kolem pěti tisíc. Jejich přítomnost v dole přitom znemožňuje majiteli provést technická opatření k obnovení těžby v dole.

Ghanský zlatý důl Obouasi (na snímku) patří mezi desítku největších zlatých dolů na světě s odhadovanými zásobami téměř 30 milionů trojských uncí zlata. Tento hlubinný i povrchový důl zároveň, v němž se těží již od roku 1897, má zásadní význam pro ghanskou ekonomiku a poskytuje přímo i nepřímo obživu mnoha obyvatelům přilehlého téměř 200tisícového města.

Tedy přesněji řečeno, poskytoval až do roku 2014. Tehdy jeho majitel, nadnárodní těžařská společnost AngloGold Ashanti těžbu zastavil, neboť tehdy klesající cena zlata činila těžbu neekonomickou, zejména znemožňovala přístup k novým, hluboko ležícím zásobám zlata.

Problém – ilegální horníci

Důsledkem uzavření dolu a propuštění jeho zaměstnanců byla prudce zvýšená kriminalita v oblasti. A nejen to. Objevil se další problém – nelegální horníci. To v únoru vnikli do uzavřeného dolu a začali kopat nové chodby ve snaze dostat se ke zlaté rudě ležící hluboko pod zemí. Přitom podle údajů AgloGold Ashanti již zemřelo na 130 těchto ilegálních horníků.

Problém narostl nyní, kdy díky vyšší ceně zlata chce společnost znovu těžbu v dole zahájit. Kvůli ilegálním horníkům však nemůže provést nutné práce a ani případní investoři nemají za této situace zájem do dolu vložit své finanční prostředky. Ilegální horníci se odmítají podřídit i výzvám ghanských úřadů, které mají také zájem na obnovení těžby. Po uplynutí posledního úřady stanoveného termínu jich v dole pobývá ještě kolem pěti tisíc. I přes nabídky firmy je převést na jiné firemní těžební lokality.

Patová situace

Současná situace je tak v podstatě patová, neboť ne hře je ještě jeden významný faktor. V zemi se v prosinci konají prezidentské volby a úřady se tak obávají vytlačit ilegální horníky z dolu silou, neboť mnoho rodin v okolí je závislých na příjmech horníků.

Zdroj: Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře